Az Európai Unió tagországaiban az aktív foglalkoztatottak tizenöt, Magyarországon pedig 2-3 százaléka dolgozik távmunkában - mondta el Simon Gábor, a Távmunka Tanács elnöke a csütörtöki budapesti távmunka konferencián, hozzátéve, hogy valamennyi létesülő távmunkahelyre százszoros a túljelentkezés.
[ajanlo=87][igazitas=left/]
A munkáltatók azonban egyelőre nem ilyen lelkesek, főleg azért, mert távmunka új típusú munkaszervezést kíván. A szakmai testület vezetője elmondta: jövőre a munkaerő-piaci alapból összesen 800 millió forint értékben írnak ki pályázatokat ilyen típusú munkahelyek létrehozására. A 2002-es, illetve a 2004-es kormányzati pályázatok révén mintegy 2500 távmunkahely jött létre.
Lényegesen javulhat a helyzet, ha 2005 végéig valamennyi önkormányzat bekapcsolódik a közhálóba, illetve 2006 végéig az összes településen kiépül az e-Magyarország - mondta Pajna Sándor, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium helyettes államtitkára.
A közszféra modernizációja valóban nagy lehetőséget ad a távmunka kiterjesztésének - jegyezte meg a Távmunka Tanács elnöke. Így például a statisztikai hivatal átalakítása során a
vidéki irodák megszüntetésekor nem mondanak fel az alkalmazottaknak, mert az adatfeldolgozást, a kérdőívek elemzését otthon is végezhetik. Több más kormányzati egységben is bevezethetnék a távmunkát. A fogyatékkal élők és a megváltozott munkaképességűek esélyegyenlőségének javítását is szolgálhatja a távmunka - hangsúlyozta Simon Gábor.
MTI
A cégek nem lelkesednek a távmunkáért
Május óta elvileg bármely magyar munkavállaló kérheti, hogy távmunkásként foglalkoztassák. A munkavállalók nagy része szívesen is dolgozna otthonról, a cégek többsége viszont idegenkedik a távmunka alkalmazásától.