Az uniós rendszer gyökeresen eltér a korábbitól, hiszen nem csupán az érték, hanem az érték vagy mérték (mennyiség, darabszám) vagy mindezek keveréke alapján határozza meg a vámot - mondta Skrám Katalin a szervezet három napos konferenciáján. Hozzátette, hogy a vámügynökségek alkalmazkodtak az internetes kapcsolatot igénylő TARIC használatához, vagyis informatikai beruházásokat hajtottak végre, illetve nyelvtudással bíró munkatársakat alkalmaznak. Arról is szólt, hogy megtörtént a szükséges jogharmonizáció. Megszületett az EU vámkódexéhez kapcsolódó nemzeti vámtörvény végrehajtási rendelete, illetve a Vám- és Pénzügyőrség testületi jogállásáról szóló törvény.
Sipos Jenő, a vámügyi szövetség elnöke a sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta, hogy a tizek csatlakozása nyomán közel az egyötödére esett vissza a vámügyek száma Magyarországon; ez együtt járt a vámügynökségek számának csökkenésével is. Ezzel egy időben gyarapodott a vámszövetség tagsága, jelenleg 131 tagja van. Ez azt mutatja, hogy a megváltozott körülmények között ma már kiterjedtebb a szakma értelmezése és sok olyan tagjuk is van, aki nem a szűken vett vámügyintézéssel, hanem nemzetközi kereskedelemmel foglalkozik - szögezte le Sipos Jenő. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Vámrendet vágnak
Július elején indulnak az áfa-raktárak
Megszűnt a vámkáosz a határokon
A csatlakozás óta ötödére esett a vámügyek száma
Zökkenőmentesen állt át a magyar vámügynökségek többsége az uniós csatlakozást követően a közösség területén alkalmazott TARIC vámtarifa rendszerre - jelentette ki Skrám Katalin, a Magyar Vámügyi Szövetség sajtószóvivője.