3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyarországihoz hasonló 55-57 százalékos foglalkoztatottsági ráta jellemzi az Európai Unió több déli országát, a 64 százalékos átlagot csak az északi országok 70 százalék feletti foglalkoztatottságával éri el az unió - derült ki a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium munkaerő-piaci helyzetkép értékeléséből.

Az MTI beszámolójaszerint a 2002-es adatokat ismertető táblázat szerint a magyarországi foglalkoztatottsági ráta 56,2 százalék volt (ez azóta már magasabb, elérte az 57 százalékot). Görögországban 56,9, Olaszországban 55,4 százalékos volt a foglalkoztatottság, Spanyolországban pedig 58,4 százalék.

Az északabbra fekvő országokban a munkavállalási korú népesség jóval nagyobb hányada dolgozott, így például Dániában 76,4 százaléka, Hollandiában 74,5 százaléka, Svédországban 74 százaléka. Az Egyesült Királyságban is igen magas, 71,5 százalékos volt a foglalkoztatottsági mutató. Az Európai Unió átlaga körüli foglalkoztatottsági szint jellemezte 62,9 százalékkal Franciaországot, illetve 65,4 százalékkal Németországot. A közölt táblázat szerint a déli országok közül Portugália különleges helyet foglalt el a 68,6 százalékos foglalkoztatottsági és 5,1 százalékos munkanélküliségi rátájával.

A többi déli országban nem csupán a foglalkoztatottsági szint alacsonyabb jóval a közösségi átlagnál, de a munkanélküliségi ráta is számottevően magasabb, mint a 7,7 százalékos uniós átlag. Így például Spanyolországban 11 százalékos, Görögországban 10 százalékos, Olaszországban pedig 9 százalékos a munkanélküliségi mutató.

A magas szintű foglalkoztatottságot és az alacsony munkanélküliséget Hollandia érte el, ahol a 74,5 százalékos foglalkoztatottsághoz 2,7 százalékos munkanélküliségi ráta párosult a bemutatott évben. Ausztriában is igen kedvező volt ez a két mutató a táblázat szerint: 68,2 százalékos a foglalkoztatottság, és 4,3 százalékos a munkanélküliség.

Írország is az átlagot javította: a 65 százalékos foglalkoztatottsághoz 4,4 százalékos munkanélküliség járult. Dániában a két ráta 76,4 százalék, illetve 4,5 százalék. Az Egyesült Királyságban is viszonylag alacsony a munkanélküliség: a 71,5 százalékos foglalkoztatottsághoz 5,1 százalékos munkanélküliségi ráta párosul. Ezek a munkanélküliségi ráták jobbak, mint a 2002-es magyarországi 5,8 százalék (a mai ennél jobb 5,5 százalék).

Az EU átlagát jelentő 2002-es 7,7 százalékhoz az említett magas munkanélküliségi déli országokon kívül szerepet játszott a táblázat szerint Finnország 9,1 százalékos, Franciaország 8,7 százalékos, illetve Németország 8,6 százalékos munkanélküliségi mutatója.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!