3p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közelmúltban kipattant, számos nagyvállalatot érintő pénzügyi botrányok megrendítették a befektetők és az alkalmazottak bizalmát, és ennek hatására napirendre került a felelős vállalatirányítás (Corporate Governance) kérdése. Egyre hangsúlyosabbá válik a vállalatok elszámoltathatósága és az előírások betartásának számon kérése, és egyre gyakoribb, hogy a hatóságok személyesen vonják felelősségre a felső vezetőket, ha azok félrevezető információkat közölnek a vállalat pénzügyi eredményeiről.

A fejlett informatikai rendszerek előnyei közül a szakemberek kiemelik azt, hogy segítségével a vezetők le tudnak fúrni, hogy minden probléma ellenőrzött és auditált-e, és ha nem, akkor hol van a hiba, a hiányosság, hol és mit kell pótolni. A felhasználó a könnyen kezelhető munkaterületen megszervezheti, végrehajthatja és felügyelheti a különböző auditálási tevékenységeket, például a vállalat üzleti folyamatainak definiálását, a folyamatok dokumentációjának elkészítését és karbantartását, a folyamatok és az őket érintő kockázati tényezők katalógusának nyilvántartását, a szervezeti felépítés feltérképezését. Az egyes alkalmazásokban szereplő folyamatokat egy úgynevezett navigátor eszköz mutatja, amellyel ki lehet választani a kívánt folyamatot, és meg lehet vizsgálni azokat a funkciókat, amelyeket lefed az alkalmazásban. A folyamatokat tetszőleges mélységig lehet elemezni, a vállalat felső szintű irányításától egészen egy adott bizonylat továbbítási útvonalának követéséig.

A belső ellenőrzés egyik fő feladata egyértelművé tenni a kapcsolatot az üzleti folyamatok és az általuk befolyásolt pénzügyi mutatók között. A legújabb fejlesztések lehetővé teszik, hogy minden egyes folyamathoz hozzárendeljünk egy vagy több mérlegszámlát vagy eredménykimutatás-számlát. Ezzel konkrétan követhetővé válnak azok a kockázati tényezők, amelyek a pénzügyi beszámolókban közölt adatok és fontos mutatók alakulását befolyásolják.

A vállalatok vezetése felel azért is, hogy védje a tulajdonosok vagy részvényesek érdekeit és a vállalat vagyonát. Ennek érdekében minden egyes üzleti folyamat esetében fel kell mérnie a kapcsolódó kockázati tényezőket és azok esetleges következményeit. A legfejlettebb rendszerek lehetővé teszik egy olyan "katalógus" definiálását, amely részletesen nyilvántartja a szervezet egyes folyamatait, a különböző kockázati tényezőket, valamint ezek összefüggéseit.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyagok
Vállalatirányítási rendszerek az Európai Unióban
Bőséges a kínálat a vállalatirányítási rendszerek piacán

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!