A tanulmány szerint már kamaszkorban megkezdődik a fizetési szakadék mélyülése a két nem között: ebben az életkorban 16 százalékkal kevesebbet kapnak a lányok ugyanazért a munkáért, mint az erősebb nem tagjai.
A fiatalok körében megfigyelhető, hogy a nemi sztereotípiáknak megfelelő pozíciókban tudnak elhelyezkedni. A gyártáshoz kapcsolódó munkakörökben, illetve a műszaki területen lényegesen kevesebb a lány: míg a 16-17 éves, munkavállaló fiúk 14 százaléka dolgozik ezen a téren, addig a lányoknak csak 6 százaléka. Jellemzően ma is a szociális munkakörökben és közhivatalokban tudnak elhelyezkedni a gyengébb nem tagjai, éppúgy, mint évtizedekkel korábban.
A TUC főtitikára szerint a tizenéves lányok komoly védelemre szorulnak Nagy-Britanniában, hogy ne kényszerüljenek a legminimálisabb fizetésért dolgozni. Az érdekvédő szerint a tanulmány fő tanulsága, hogy a nők diszkriminációja már a munkaerőpiacra való belépésnél, az első években elkezdődik.
Az IDS nemrég nyilvánosságra hozott adatai szerint a szigetországban átlagosan 19,5 százalékkal kerestek többet 2003-ban az erősebb nem tagjai ugyanazokban a pozíciókban. Az IDS vizsgálata szerint a 2003-ig eltelt hat évben 1,7 százalékkal csökkent a férfiak és nők bére közti rés. A nem hivatalos statisztikák szerint azonban rosszabb a helyzet, és valójában 24 százalékos az eltérés.
Magyarországon a kimutatások szerint a közép és felsőfokú végzettségű férfiak akár 30-40 százalékkal is többet keresnek, mint az ugyanolyan képzettségű nők. Itthon a legnagyobb fizetési szakadék az energiaiparban és a pénzügyi szolgáltatások terén figyelhető meg. Jobb a helyzet a közszférában, ahol helyenként 'csak' 20 százalékkal keresnek jobban a férfiak.
(Menedzsment Fórum)
A fiatalok közt is rosszabbul keresnek a nők
A brit szakszervezeti tömörülés, a TUC beszámolója szerint a fiatal lányok lényegesen kevesebbet kapnak ugyanazért a munkáért, és kevesebb eséllyel kerülnek be egy jó állásba, mint a velük egykorú fiúk.