A kormány döntött a 2011-es gázárakról, melyek értelmében a fogyasztók kétharmada esetén nem éri majd el az egy százalékot az áremelkedés januártól - hangzott el a kormányszóvivői tájékoztatón. Emellett bejelentették, hogy az idei év végéig tervezett gázártámogatási rendszert legalább 2011 közepéig fenntartja a kormány, erre van fedezet a költségvetésben.
Az emberek kétharmada alig érzi majd meg
"A kormány egy sávos rendszert dolgozott ki, melynek értelmében az átlagos munkavállalók, a szegények, a nagycsaládosok és a nyugdíjasok számára januártól fennmarad az ármoratórium, ennek terheit a többi fogyasztó fogja fedezni" - emelte ki Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. A kormány tagja hozzátette: ma a magyar lakosság vásárlóerejéhez mérten a negyedik legdrágább áron jut gázhoz Európában.
Az árak csökkenéséről az elmúlt hetekben folyamatosan egyeztettek a szolgáltatókkal, a miniszter elismerte, hogy nem volt könnyű eredményre jutni. Az árak csökkenését azzal sikerült elérni, hogy a kormány egy új rendszert dolgozott ki, melyhez törvények módosítására, illetve rendeletek meghozására volt szükség.
Módosul többek között a földgázellátásról szóló törvény: a jövőben a gázár megállapításakor legfeljebb 60 százalékban vehetik figyelembe a szolgáltatók a hosszútávú szerződésekben meghatározott árakat, minimum 40 százalékban az aktuális gázárral kell kalkulálni. Fellegi kiemelte: ettől azt várják, hogy jelentősen csökkenni fognak az árak, hiszen a válság következtében jelentősen estek a gázárak a nemzetközi piacon.
A változások közé tartozik még, hogy csökkenti a szolgáltatói nyereségkorlátot a kormány az eddigi 120 százalékról 100 százalékra. Az efeletti profit felét automatikusan be kell fizetni a szolgáltatóknak az államkasszába.
Sávosan lesz emelés
A fogyasztók számára sávosan fog emelkedni januártól a gázár: a nagycsaládosok, a szegények, a nyugdíjasok számára nem lesz áremelkedés. Mindez azt jelenti, hogy évi 1200 köbméteres fogyasztásig nem emelkedik az ár. Fellegi szerint a fogyasztók 57 százaléka esik bele ezekbe a kategóriákba. Évi 1200 és 1500 köbméteres fogyasztás között 0,7 százalékos lesz az áremelés az év elejétől, ami azt jelenti, hogy összesen a fogyasztók kétharmadánál vagy egyáltalán nem lesz emelés, vagy annak mértéke nem éri el az egy százalékot - emelte ki a miniszter.
Évi 1500 és 2000 köbméter között fogyaszt az emberek 13,2 százaléka, számukra 4,5 százalékkal emelkedni az ár januártól. A többi sáv: évi 2000-2500 köbméter, 2500-3000 köbméter, 3000-3500 köbméter, valamint 3500 köbméter felett. Az áremelés a legfelső kategóriában 9,3 százalékos, alatta eggyel pedig 7,8 százalékos lesz. Mindez azt jelenti, hogy senkinek nem kell majd kétszámjegyű emeléssel szembesülnie az év elején.
"A kormány nem engedte a kétszámjegyű emelést, a szociális célokat helyezte előtérbe. A miniszterelnök azt fogalmazta meg, hogy a nagycsaládosok, a szegények és a nyugdíjasok terhei nem emelkedhetnek" - szögezte le Fellegi. A miniszter szerint az elmúlt közel fél évben az ármoratórium 15-20 százalékos gázáremeléstől védte meg a lakosságot, hiszen a szolgáltatók a választások után kétszámjegyű drágítást szerettek volna elérni, valamint októbertől is lehetett volna számolni további 5 százalék körüli drágulással az eddigi szabályozás alapján.
Marad a gázártámogatás
Fellegi Tamás újságírói kérdésre elmondta: az idei év végéig tervezett gázártámogatás a jelenlegi formában legalább 2011 közepéig fennmarad, azaz az alsó két jövedelmi kategóriába esők továbbra is számíthatnak segítségre, erre a célra a jövő évi költségvetésben 26,5 milliárd forintot különített el a kormány. A miniszter szerint ez a támogatás jelenleg 920-930 ezer családot érint.
Új elem lesz, hogy a tervek szerint a nagycsaládosok gyermekeik után további kedvezményre lesznek jogosultak, Fellegi szerint ez a három vagy több gyermekes családokat érinti, gyermekenként 150-200 köbméteres fogyasztást fizethet ki helyettük a kormány.
"Olyan rendszer született, amit szakmailag és politikailag is vállalhatónak tartunk. Az elmúlt hónapokban azért volt szükség a moratóriumra, hogy megvédjük a fogyasztókat és kidolgozzuk az új átlátható, kiszámítható rendszer alapjait" - foglalta össze a nemzeti fejlesztési miniszter.
Beke Károly
mfor.hu