Egy világmeretű felmérés szerint a munkavállalók éves munkaidejük jelentős hányadát értelmetlen munkávak töltik el, s ezért főleg a főnököket terheli a felelősség.
Az amerikai "Proudfoot Consulting" vállalati tanácsadó cég 9 országban végzett elemzése szerint hatalmas anyagi károkat szenvednek el a cégek azáltal, hogy - különböző okok miatt - dolgozóik sokszor értelmetlen, a vállalat céljait nem elősegítő tevékenységeket végeznek.
A kárba veszett munkával eltöltött napok száma Franciaországban a legmagasabb, évi 127, ennél lényegesebben kedvezőbb mutatókkal rendelkezik Spanyolország (101 nap), az USA (96 nap) és Németország (74 nap).
A Süddeutsche Zeitung által közzétett tanulmány készítői megjegyzik: a 100 százalékos produktivitás elérése lehetetlen, optimális körülmények között azt maximum 85 százalékra lehet növelni. Ezt az átlagértéket egyébként Németországnak sikerült a leginkábbb megközelítenie: ott a munkanapok 64 százalékát töltik a dolgozók értelmes munkával.
A gyenge teljesítményért azonban elsősorban nem a dolgozókat, hanem a menedzsmentet terheli a felelősség. Az elemzés szerint az alacsony produktivitás 40 százalékban a hiányos tervezési, illetve felügyeleti tevékenységre vezethető vissza, a nem kielégítő menedzsment 32, a felettes és beosztott közötti kommunikációs zavar pedig 9 százalékban okolható. Érdekes, hogy a rossz munkamorál csupán 8, a nem eléggé képzett munkaerő pedig 9 százalékban kárhoztatható az eredménytelen munka miatt.
A Proudfoot Consulting kiterjedt kutatás után jutott a fenti eredményekre: 9 országban összesen 2700 vezetőt kérdeztek meg a valósan hozott produktivitással, illetve annak javításának lehetőségeivel kapcsolatban.
(Menedzsment Fórum)
A főnök miatt sok a kárba veszett munkanap
Egy világmeretű felmérés szerint a munkavállalók éves munkaidejük jelentős hányadát értelmetlen munkávak töltik el, s ezért a vezetőket terheli a felelősség.