3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nicolas Sarkozy francia pénzügyminiszter bejelentése szerint, ha kell adminisztratív eszközöket is bevetnek annak érdekében, hogy az egyre erősödő outsourcing tevékenységnek gátat szabjanak. A tervek szerint az intézkedések elsősorban támogatások lennének.

Franciaországban is mind komolyabb fejtörést okoz a kormányzatnak és az érdekképviseleteknek a vállalatok tevékenységének kihelyezése. A multinacionális cégek ugyanis a viszonylag drága nyugat-európai munkaerő helyett az olcsó ázsiai és kelet-európai helyszíneket preferálják.

A francia pénzügyminiszter szerint azonban a vállalatok észérvekkel meggyőzhetők, ennek feltétele, hogy anyagilag kedvező legyen számukra a maradás. Ezt a kormányzat tervei szerint meg lehet valósítani, amely során regionális támogatásokat és adókedvezményeket helyezett kilátásba Sarkozy. A franciák azon cégek számára, melyek lemondanának az outsourcingról három éven át évi 100 ezer euró adókedvezményt biztosítanának, amely véleményük szerint ellensúlyozná a vállalatok magasabb bérekből származó veszteségeit. A tervek megvalósítása persze az államra is komoly terheket róna: csak 2005-ben 1 milliárd euróval terhelné meg a költségvetést.

Az egyre erősödő outsourcing trendek az elmúlt időszakban éles vitákat váltottak ki a legfejlettebb országokban. Napjaink kihelyezési trendje megosztja a szakembereket és az érintetteket. A szakszervezetek és a politikusok azt hangsúlyozzák, hogy a lelketlen cégvezetők számára csak a profit számít, mit sem törődve a foglalkoztatottakkal. A munkaadók ezzel szemben azokra a statisztikákra hivatkoznak, amelyek az outsourcing általános pozitívumait jelzik. Az USA-ban mért adatok szerint ugyanis az állások kiszervezése a jóval alacsonyabb költségeket biztosító ázsiai országokba nemcsak munkahelyeket szüntet meg az Egyesült Államokban, hanem egyben újabb állásokat teremt, és növeli a gazdaság produktivitását. Ez pedig elengedhetetlen az anyaországban maradó állások megőrzése érdekében.

A szakértők szerint, ha a kormányzatok a cégek helyben maradását kívánják elérni, akkor csak az olyan kompromisszumos megoldások jelenthetnek megoldást, mint amivel most a franciák előálltak. A cégek számára ugyanis a költségek csökkentése a legfontosabb érv. Egy közelmúltban publikált felmérés szerint ez többnyire sikerül is. A megkérdezettek ötöde -, akik végrehajtottak kiszervezést, - a munkaerővel kapcsolatos költségek 25 százalékos csökkenéséről számoltak be, további egyötödük 21-25 százalékos költségcsökkenést észlelt. A válaszadó cégek fennmaradó része azonos arányban 15-28 százalékot, 1-15 százalékot, vagy 10 százalékot takarított meg, elsősorban a fizetések terén. Igaz, a megkérdezettek 10 százaléka semmilyen költség-visszafogást nem tudott elérni az outsourcing segítségével.

A vállalatokat a "szóbeli intervenció" nem igazán hatja meg, ezt az is jelzi, hogy a megkérdezett vezetők nem tartanak a kiszervezés negatív sajtóvisszhangjától vagy megítélésétől. Számukra ugyanis a költségek leszorítása és a hatékonyság áll az első helyen, így az amerikai cégek 72 százalékának outsourcinggal kapcsolatos döntését nem befolyásolja, ha negatív visszajelzéssel találkozik.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyagok
A cégvezetők szerint mindenki jól jár a kihelyezéssel
Éles vita a munkahelyek kihelyezésének hatásairól
Nem érdekli a negatív visszhang a kiszervező cégeket

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!