3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miután a Bosch dolgozói a napokban beleegyeztek abba, hogy plusz fizetés nélkül heti egy órával növeljék a munkaidejüket, Franciaországban is heves szópárbaj kezd kialakulni a 35 órás munkahét fenntartásának értelméről.

Miután a Bosch dolgozói a napokban beleegyeztek abba, hogy plusz fizetés nélkül heti egy órával növeljék munkaidejüket, Franciaországban is heves szópárbaj kezd kialakulni a 35 órás munkahét fenntartásának értelméről.

Mint ismert, a német cég Lyon melletti autóalkatrész gyártó üzemének 820 dolgozójának csupán két százaléka vetette el a tervezetet, 28 százalék tartózkodott, 70 százalék pedig beleegyezett abba. A változtatás révén egyrészt 35-ről 36 órára nő az egyheti munkaidő, másrészt egyéb intézkedések révén 12 százalékkal csökkennek a személyi költségek. Cserében a cég lemondott arról, hogy Csehországba telepítse át gyártását.

Az eset éles visszhangot váltott ki Franciaországban. A politikai baloldal, illetve a szakszervezetek egy része ragaszkodik a törvény által előírt 35 órás munkahéthez, mivel azt az évtizedek alatt kiharcolt szociális vívmányok egy részének tekinti.
Mint ismert, a jelenlegi 35 órás szisztémát az előző, szocialista kormány vezette be, felváltva az addigi 39 órás munkahetet. A módosítás célja többek között az volt, hogy több munkahely jöhessen létre.

Frsancois Fillon, a jelenleg hatalmon lévő jobboldali kormány munkaügyi minisztere viszont háromszoros tévedésnek nevezte a 35 órás rendszert. Szerinte a munkaidő korlátozása, illetve a túlóráért járó magas prémium bevezetése hibás lépés volt. A munkaerőpiaci helyzet a várttal ellentétben nem javult, a munkanélküliségi ráta magas, s összességében csökkent az ország versenyképessége, idézi a minisztert a Neue Zürcher Zeitung.

Egy parlamenti vizsgálóbizottság időközben arra a következtetésre jutott, hogy a 35 órás munkahét több negatív gazdasági és szociális következménnyel járt, mint pozitívval. Szerintük a munkaidő szabályozásának kérdését nem szabadna a törvény kezébe adni, ehelyett a munkavállalóknak kellene dönteniük arról, mennyit hajlandóak dolgozni egy héten. A hírek szerint Jacques Chirac mégis csupán marginális változtatásokra lesz majd hajlandó.

Szakértők úgy vélik, a 35 órás munkahét elsősorban a kisvállalatoknak tesz keresztbe, mivel azok kevésbé rugalmasak, mint a konszernek. Körükben sokan támogatják a törvény megváltoztatását célul kitűző javaslatokat.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!