Ahogy tavaly, úgy várhatóan idén is a frissen diplomázottak közül a gépész-, villamos- és tervezőmérnököknek van a legnagyobb esélye a területükön való elhelyezkedésre - leginkább Budapesten, írja a Világgazdaság.
Elsősorban technológiafejlesztés, beruházás és termelésbővítés miatt keresik a műszaki diplomás új munkatársakat a hazai vállalatok, de a létszámpótlás és az új profil bevezetése is növeli a keresletet a mérnökök iránt. Míg az iparban és az építőiparban leginkább főiskolát, addig az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatások, szállítás, raktározás, távközlés területén egyetemi végzettségű mérnököket alkalmaznak leggyakrabban a hazai vállalatok - derül ki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem felméréséből, amely a mérnökök foglalkoztatását 133 hazai vállalatnál vizsgálta.
A fővároscentrikusság feltűnő, a főiskolai diplomások aránya a megyei jogú városokban magasabb az átlagosnál. A második helyen az észak-magyarországi régióban működő cégek foglalkoztatják a legtöbb mérnököt, arányuk itt tíz százalék körül mozog.
A pályakezdő mérnököket leginkább az egymilliárd, valamint a 100 -500 millió forint közötti forgalmú vállalkozások, továbbá a multinacionális cégek foglalkoztatják. Ez a jelenség több tényezőre vezethető vissza: egyrészt a nagyvállalatok előszeretettel építkeznek belülről (szakembercsapatukat és a vezető beosztású munkatársaikat is igyekeznek önmaguk kinevelni), ezzel is perspektívát nyitva fiatal, ambiciózus munkavállalóiknak; másrészt a 1,5-2 éves, kifejezetten a pályakezdőknek indított gyakornoki programokat is elsősorban ezek a vállalatok preferálják - fogalmaz a Világgazdaság.
A frissdiplomás mérnökök a legkapósabbak
Ahogy tavaly, úgy várhatóan idén is a frissen diplomázottak közül a gépész-, villamos- és tervezőmérnöknek van a legnagyobb esélye a területükön való elhelyezkedésre - leginkább Budapesten, írja a Világgazdaság.