A 2010 második félévi visszaesés miatt összességében a 2010-es év is az utóbbi három év legrosszabb évének bizonyult az M&A tranzakciók számát tekintve: míg 2008-ban 81, 2009-ben 66, 2010-ben éves szinten csupán 63 tranzakció zárult.
Az előző, 2010 októberében készített piaci kitekintésében a cég még azt állapította meg, hogy 2010 első felében a magyar M&A piac jelentősen élénkült az azt megelőző időszakhoz képest, így a viszonylag magas tranzakciós számnak köszönhetően óvatos optimizmussal tekintettek a következő időszak elé. A fellendülés azonban akkor is törékenynek tűnt, a mögöttes tények pedig óvatosságra intettek, amelyet az év második felének számai igazoltak vissza.
2010 második félévében szembetűnően kevesebb tranzakció, mindössze 18 jött létre az előző periódus 45 tranzakciójával szemben. Ezzel nemcsak megtört a 2009 elejétől kirajzolódni tűnő pozitív tendencia, hanem ez az időszak lett a megelőző 6 félév legrosszabb periódusa.
"2011 első hónapjainak fejleményei egyelőre abba az irányba mutatnak, hogy a múlt év végének mélypontját immár magunk mögött tudhatjuk és a közeljövőben várhatóan számos, jelenleg előkészület alatt álló tranzakciót zárhatnak le" - áll a felmérésben. Elsősorban a szórakoztató- és médiaiparban, a telekommunikáció és IT iparágakban, a pénzügyi szolgáltatások, az energetika és a kiskereskedelem területén számítanak tranzakciókra.
2010 második félévében a külföldiek magyarországi felvásárlási kedve jelentős mértékben visszaesett, így ez a félév a külföldiek által megvalósított mindössze 6 tranzakcióval ebből az aspektusból is mélypontot jelentett. 2010 egészében összesen 24 külföldiek által végrehajtott tranzakció zárult, ez a szám magasabb, mint a 2009-es 20 tranzakció, ám jóval alatta marad a 2008. évi 43-nak.
Magyarország, mint befektetési célország kockázati felára a 2010-ben tapasztalható növekedéssel szemben 2011 elejétől csökkenésnek indult. A 2011 első negyedévében bejelentett fiskális csomagot a befektetők pozitívan fogadták, és a jelentős mértékben javuló kormányzati kommunikáció is pozitív irányban befolyásolta a befektetői várakozásokat. A forint árfolyama erősödésnek indult, és a javuló piaci környezetre utalhat az is, hogy az állam sikeres dollárkötvény-kibocsátást hajtott végre 2011 márciusában.
MTI