Miközben a nagy, az exportorientált, a külföldi tulajdonban lévő cégek már az unióban vannak, a vállalatok jókora rétege mindjobban lemarad – hangzott el a Magyar Tudományos Akadémia múlt hét végén Pécsett tartott konferenciáján. Jóléti fordulat helyett az export ösztönzésére és az infrastruktúra fejlesztésére volna szükség, valamint fontos lenne egy forrásokat és határidőket tartalmazó nemzeti fejlesztési terv kidolgozása is.
A jobban képzett munkaerő a jelenlegi infrastrukturális körülmények mellett képtelen a nyugati innovációs teljesítménnyel versenyre kelni, a képzetlen munkaerő bérköltségelőnye pedig egyre szerényebb. Ráadásul a szakmunkásképzés színvonala sem megfelelő.
Az uniós csatlakozás nyomán leginkább a híradástechnika, a műszergyártás és a járműgyártás teljesítménye növekedhet, de a vegyiparban is szerény bővülésre számíthatunk. Ugyanakkor az élelmiszer-, ital- és dohánygyártás, valamint a ruházati ágazatok kilátásai borúsak, írja a Világgazdaság.
A hazai cégek stabil működési környezetre várnak
A hazai vállalatvezetők úgy látják, a stabil gazdasági környezettel és a korrekt közigazgatással az állam sokat segíthetne a versenyképesség javulásában, derül ki a Világgazdaság cikkéből.