A magyar édesipar 100-120 vállalata mintegy tízezerfajta terméket állít elő, ebből a hét legnagyobb cégen kívül 15-20 sorolható a középkategóriába, a többi kisvállalkozás. Az ágazat termelési értéke az elmúlt években lassan, de folyamatosan nőtt. Az export és az import növekedési aránya egyaránt 3-4 százalék.
A magyar piacon hagyományosan jelen lévő édesipari termékek három fő csoportba sorolhatók: cukorka, a csokoládé, valamint az édesipari lisztesáruk. A cukorkák éves forgalma csaknem 9 ezer tonna, ennek felét a keménycukorkák adják. Az importban jelentős arányt képvisel a magyarországi gyártóbázissal alig rendelkező rágógumi. A cukorkapiacot a Sweet Point vezeti.
Az édességforgalom legnagyobb részét a csokoládés áruk termékcsoportja teszi ki. Ezek fogyasztása évi 1,5-2 százalékot növekszik, de ezen belül az idényárus üreges figurák forgalma például 15-17 százalékos növekedést mutat. A csokoládépiac legjelentősebb képviselői a Kraft Foods, a Nestlé Hungária, a MasterFoods és a Ferrero.
Az édesipari lisztesáruk forgalma 30 ezer tonna feletti, és szolidan emelkedik. A kekszeknél és ostyaáruknál a Győri Keksz piacvezető, utóbbi termékcsoportban a szeletes áruknál csaknem 75 százalékos piaci részesedéssel bír, derül ki a Napi Gazdaság cikkéből.
A hazai édesiparban a multik állnak nyerésre
Magyarországon az édesipari ágazatban a hét legnagyobb cég a piac 85 százalékát lefedi, és évi ötmilliárdos forgalmat termel. A termelés az elmúlt években folyamatosan nőtt, a multik jóvoltából pedig az export- és import-tevékenység is élénkült, írja a Napi Gazdaság.