A magyarországi kis- és középvállalkozások összesen 800 ezer-egymillió számítógépet használnak, amelyek 60 százalékán illegális szoftverek futnak - közölte becsült adatokra hivatkozva Gerő László, az egyedi szoftver fejlesztéssel foglalkozó Teledatacast Kft. (TDC) vezető tanácsadója.
A szakember szerint a szoftverek legalizálása nem csak a jogosulatlan szoftverhasználattal járó szankciók elkerülése miatt érné meg az érintett cégeknek, hanem az értelmetlen informatikai beruházások elkerülésével, a szoftver-gazdálkodás optimalizálásával pénzt is takaríthatnának meg.
Egy száz gépet használó középes vállalkozás három év alatt 5-10 millió forintot is megspórolhat a szoftverek gyors értékvesztésének elkerülésével, a licenc-szerződésekben előforduló kedvezmények kihasználásával - mutatott rá Gerő László. A TDC Magyarországon először kezdett licenc tanácsadási tevékenységbe az idén. Terveik szerint az új szolgáltatással az első évben 100-200 kis- és középvállalkozás számítástechnikai rendszerét világítják majd át és segítik a szoftver-beszerzés racionalizálását is.
Kis Márton ügyvezető igazgató a 12 éve megalapított kft.-ről elmondta: a cég a 2000. évi 180 millió forintos árbevétele után tavaly 250 millió forintos forgalmat bonyolított. Az idén a társaság 600 millió forintos árbevétellel számol, amiből 55 millió forintot kívánnak a szoftver-gazdálkodási tanácsadási üzletágból realizálni. A jelentős növekedést Kis Márton az elkövetkező hónapokban induló, de egyelőre még nem nyilvánosságra hozott üzletágaktól várja.
A cég jelenleg a tanácsadás és a szoftver-fejlesztés mellett teletexbe ágyazott adatszolgáltatással is foglalkozik. A TDC 60 százalékban az Antenna Hungária, 11 százalékban a Magyar Televízió Új Média Kft., 29 százalékban pedig magánszemélyek tulajdonában áll.
A hazai kisvállalkozások szoftvereinek 60 százaléka illegális
A magyarországi kis- és középvállalkozások összesen 800 ezer-egymillió számítógépet használnak, amelyek 60 százalékán illegális szoftverek futnak.