Jogorvoslati lehetőségek
Mi okozza a fogyasztói panaszok többségét?
Az okok keresésében előkelő helyet foglalnak el a félrevezető/félreérthető tájékoztatások, amikor a szolgáltató pénzintézet igyekszik szebb, vonzóbb színben feltüntetni a terméket vagy szolgáltatást. Ezt igazolja az a GVH jelentés, miszerint a félrevezető hozam ígéretek miatt érkezett a legtöbb kezdeményezés, akadt olyan bank is, amelyik 40 százalék hozamot ígért. Különösen a befektetési szolgáltatásokra jellemző, hogy a szolgáltató a múltat ismerteti, kecsegtető képet festve a termékről, és nem hívja fel az ügyfél figyelmét a lehetséges veszélyekre, kockázatokra, amelyek az ígért hozamot jelentős mértékben alakíthatják.
Különösen jellemző az ilyen jellegű csalódottság a fogyasztók körében, az életbiztosításokkal egybekötött befektetési szolgáltatásoknál. A biztosítási közvetítő, aki erősen érdekelt a biztosítási szerződés megkötésében/ajánlat elfogadásában, a jövő eseményeinek ismerete nélkül-olyan számokról álmodik, és ígéri a fogyasztónak, amelyek 5-10 múlva nem valósulnak meg.
A fogyasztói panaszok különösen gyakoriak a kötelező gépjármű-biztosításnál:
- a kár mértékével,
- a számlák befogadásával,
- a befogadott számlák eltúlzottan hosszadalmas megtérítésével kapcsolatban,
- a káreset során bekövetkezett értékcsökkenéssel,
- a bonus-malus besorolás elfogadása biztosító váltáskor stb.
A fogyasztó számára gyakran nehézséget jelent a termék és szolgáltatás leírásának a megértése, amelyben továbbra is túlzottan sok a magyarra nem lefordított idegen/többnyire angol kifejezés, egyes fogalmak helyes/korrekt tartalma, stb.
A panaszok orvoslásának a hatékonysága
Sajnos a fogyasztói panaszok orvoslásának a hatékonyságáról, sem hazánkban, de még az EU tagországok többségében sem beszélhetünk. Nálunk végrehajtható határozatot csak bíróság hozhat, az pedig mint jól tudjuk jó pár évig eltart/eltarthat.
Kétségtelen, hogy az elmúlt években számos olyan intézkedés történt a fogyasztói panaszok hatékonyabb, bíróságon kívüli kezelésére, a határokon átnyúló fizetési problémák orvoslására, de a kellően tájékozott és megfelelő pénzügyi ismeretekkel rendelkező fogyasztói réteg kialakítása, beleértve a fiatal fogyasztókat is, még a jövő feladata.
(A szerzők az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület pénzügyi szakértőiként több mint fél évtizede foglalkoznak fogyasztói tanácsadással, különböző fórumokon a pénzügyi szolgáltatások oktatásával, egyikük a Budapesti Békéltető Testület tagja, másikuk pedig több mint egy évtizede igazságügyi szakértő és többnyire polgári bírósági ügyekben jár el.)