A magyarok sokkal bizalmatlanabbak az értékpapírokkal szemben, mint a többi kelet-közép-európai ország polgárai - derül ki a GfK Piackutató Intézet legújabb felméréséből. A kutatás eredménye szerint térségünkben és Nyugat-Európában egyaránt a rövidtávú letét a legnépszerűbb megtakarítási forma. A magyar háztartások 52 százaléka teljes jövedelmét feléli.
A magyar háztartások közül még közép-európai viszonylathoz képest is jóval kevesebben mindössze 30 százalék fekteti megtakarításai egy részét értékpapírba. Csehországban ez az arány 39 százalékos, Lengyelországban 54 százalékos, Nyugat-Európa kilenc országában pedig átlagosan 79 százalékos - áll a GfK Piackutató Intézet tizenkét országban végzett felmérésében.
A kutatás eredménye szerint Magyarországon legtöbben rövidtávú letéttel és életbiztosítással rendelkeznek, és Közép- és Nyugat-Európa több országában is ezek a legnépszerűbb takarékossági formák. A magyar háztartások 17 százaléka birtokol rövidtávú letétet, 14 százaléka életbiztosítást, 11 százaléka pedig tagja valamelyik nyugdíjalapnak. Arra a kérdésre, hogy takarékoskodás szempontjából melyik értékpapírt tartja a legelőnyösebbnek, a legtöbb megkérdezett magyar háztartás a rövidtávú letétet nevezte meg, utána az állampapír, majd a részvény, az életbiztosítás és az egyéb befektetési alap kapta a legtöbb szavazatot.
Míg a magyarok alig egyharmada tartja a legelőnyösebb értékpapír-befektetési formának a rövidtávú letétet, addig a csehek 45, a lengyelek 75 százaléka gondolkodik hasonlóan. A magyaroknál 18-18 százalékos arányt képviselnek az egyéb befektetési alapot és az életbiztosítást előnyben részesítők; az utóbbi formát a csehek és a lengyelek 39 százaléka tartja előnyösnek. Nyugat-Európában szintén a rövidtávú letétet tartják a legelőnyösebb megtakarításnak a háztartások, utána azonban egyforma arányt képvisel a részvény, a részvényalapú beruházási alap, és az egyéb befektetés megítélése. Ezeket szorosan követi az államkötvény, nyugdíjalap, és az életbiztosítás.
Ha a háztartások értékpapírjait fajtánként nézzük, akkor megállapítható, hogy Magyarországon mindenből kevesebbel rendelkeznek, mint akár a közép- akár a nyugat-európai átlag. Míg a magyar háztartások 17 százaléka vett már rövidtávú letétet, addig a csehek 30, a lengyelek 45, a nyugat-európai háztartások pedig 56 százaléka fektette megtakarításai egy részét rövid távú letétekbe. Magyarországon az életbiztosítással rendelkező háztartások aránya 14, Csehországban 16, Lengyelországban 21 százalékos. A nyugat-európai átlag 29 százalék: Hollandiában a mutató mindössze 7, Nagy-Britanniában pedig 48 százalékos.
A háztartások fele nem takarékoskodik
A magyar háztartások a többi kelet-közép-európai ország polgárainál is sokkal bizalmatlanabbak az értékpapírokkal szemben.