A magyar háztartások egyötöde tudott pénzt félre tenni az elmúlt tizenkét hónapban, míg többségük ugyanannyit keresett, mint amennyit költött. Negyedük többet költött jövedelménél, így megtakarításaik csökkentek. A kutatás szerint a megtakarítással rendelkezők kétharmada nem fekteti be pénzét.
Leginkább azok a háztartások képesek jövedelmük egy részét megtakarítani, melyek pénzügyi döntéshozói 30-39 évesek, vállalkozók vagy vezető beosztású alkalmazottak, és magas iskolai végzettségűek - áll a GfK Befektetési barométer című, 2001 őszén készült felmérésében, amely a háztartások pénzügyi döntéshozóit reprezentáló, 1000 fős minta megkérdezésével készült.
Az intézet felmérése szerint a megtakarításokkal rendelkező háztartások kétharmada nem fekteti be sehova tőkéjét. Akik megforgatják pénzüket, azok leginkább rövid távú letétbe, életbiztosításba, vagy nyugdíjbiztosításba fektetik megtakarításaikat.
Borúlátó háztartások
A közeljövő kilátásait enyhén pesszimistán ítélik meg a válaszadók: mindössze a háztartások hatoda véli úgy, hogy idén a tavalyinál több pénzt fog félretenni; leginkább azok a háztartások derűlátóak, melyekben a pénzügyi döntéshozó 29 évesnél fiatalabb, vagy vállalkozó. A háztartások negyede - elsősorban az alacsony jövedelmű családok - ugyanakkor arra számít, hogy idén kevésbé takarékoskodhat, mint tavaly, míg a háztartások kétharmada arra számít, hogy 2002-ben ugyanannyira tud majd takarékoskodni, mint 2001-ben.
Külföldön befektetik a magtakarításokat
A GfK Worldwide által három közép- és kilenc nyugat-európai országban elvégzett felmérés eredménye szerint Nyugat-Európában az emberek döntő többsége befekteti megtakarításait, de a lengyelek és a csehek többsége is kamatoztatni próbálja spórolt pénzét. A legtöbb háztartás által használt befektetési formák ugyanazok Közép- és Nyugat-Európában is: a háztartások leginkább a rövid távú letétet, az életbiztosítást és a nyugdíjalapokat kedvelik.
A háztartások negyede eladósodott
A magyar háztartások egyötöde tudott pénzt félre tenni az elmúlt tizenkét hónapban, míg többségük ugyanannyit keresett, mint amennyit költött. Negyedük többet költött jövedelménél, így megtakarításaik csökkentek.