Bizonytalan adatok
Az egészségbiztosítónál kérdésünkre elmondták, hogy "a befizetési kötelezettség zökkenőmentes teljesítése céljából az OEP a forgalmi adatokon túl további információt kíván szolgáltatni a gyártóknak és a forgalmazóknak a számítások megkönnyítése érdekében." Ennek megvalósításáért előzetesen - a jogszabály alapján - több kérdést is egyeztetni kellett az érintettekkel, úgymint a gyártókkal, a nagykereskedőkkel, a szakminisztériummal, az APEH-hel, az OGYI-val, a Pénzügyminisztériummal, valamint az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériummal.
Az OEP március 10-ig teljesítette a forgalmi adatok közlésére vonatkozó kötelezettségét. Az egyeztetések alapján létrejött konszenzus értelmében a mai napon honlapján megjelentek azon adatok, amelyek a gyártói befizetések számításait megkönnyítik.
A gyógyszertók szövetségeit mindenesetre nem nyugtatták meg a számok, ezért egységesen kértek haladékot az APEH-től. Álláspontjuk szerint a fennálló körülmények között nem tudják teljesíteni adókötelezettségüket.
A halasztási kérelemmel kapcsolatban próbáltuk elérni az APEH-ot, ám ott azt mondták, hogy kérdéseinkkel forduljunk a Pénzügyminisztériumhoz. Utóbbi viszont csak annyit közölt, hogy az adót be kell fizetni.
Az innovatív gyógyszergyártók szövetségének elnöke viszont lapunknak azt mondta, bizonyosan lesznek olyan gyógyszergyártók, amelyek nem fizetnek 20-áig, vagy legalábbis nem a teljes - egészségbiztosító által megállapított - összeget fizetik be.
Versenyjogi kérdések
Kisebb volt a "csapatszellem", így csak két gyógyszergyártó-szervezet fordult a napokban a Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH). A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete azt kérte a GVH-tól, hogy vizsgálja meg, korlátozza-e a gyógyszerpiaci versenyt az OEP az orvosoknak felkínált receptíró szoftverekkel. A program ugyanis azonos támogatási arány mellett is az olcsóbb készítményeket "ajánlja" számukra.
A beadványt megfogalmazó szövetségek szerint az egészségbiztosító indokolatlanul és jogtalanul avatkozik be a piaci versenybe, amikor egyes gyógyszerek felírását "ajánlja", más készítményekét pedig piros színnel megjelölve szinte "megtiltja" az orvosoknak.
Az OEP visszautasította a szövetség vádjait, mondván, hogy a kategorizálás alapját a támogatotti listája adja. A program a betegek költsége alapján sorolja be a készítményeket, ezzel segíti az orvos és a beteg tájékoztatását.
A vita egyébként év eleje óta tart, amikor az egészségügyi kormányzat elhatározta, hogy ésszerűsíti a gyógyszertámogatások rendszerét. Az Egészségügyi Minisztérium akkor arra hivatkozott, hogy a betegek is jól járnak az azonos hatású, de olcsóbb gyógyszer felírásával. A gyártók ezt kezdettől fogva vitatták.
L. Nagy Gábor
Menedzsment Fórum