A magasabb pozíciókra való pályázásnál a kísérőlevélnek egyfajta tanúsítványnak kell lennie a jelölt képességeiről és vezetői tapasztalatairól. Ki kell emelnie az illető alapvető személyiségjegyeit - erre a cv jellegénél fogva nem alkalmas - és főbb tulajdonságait.
Mike Lorelli, a Pepsico cégcsoporthoz tartozó Pizza Hut International vezérigazgatója volt 1994-ig. Kísérőlevelében kiemelte a Pizza Hut, és azt megelőző munkahelyei vezetésében játszott szerepét, oly módon, hogy a leírtak egyben hitelesek is legyenek a potenciális munkaadó szemében.
[ajanlo=42][igazitas=left/]Lorelli a Career Journalnak elmondta, a cover letter olvasó figyelmét a kreatív fogalmazásmód ragadja meg leginkább. A pozíciókért folyó versenyben ki kell magunkat emelni a többi jelölt közül.
Az alábbi főbb szempontokat érdemes figyelembe venni a kísérőlevél írásakor:
- A cover letter lehetőleg ne legyen hosszabb egy oldalnál.
-
- Szerepeljen benne, hogy miért jelentkezünk az adott állásra.
-
- Fejtsük ki, miért érdekel minket a pozíció, milyen szempontok miatt tartjuk magunkat megfelelőnek rá. Tűnjünk hitelesnek és komolynak.
-
- Ne használjuk mindenképpen a hirdetésben szereplő kifejezéseket (pl. 'Rátermett, nyitott gondolkodású, szóban és írásban kitűnően kommunikáló munkatársat keresünk'. Kísérőlevélben: 'Rátermettnek, nyitott gondolkodásúnek tartom magam, szóban és írásban kitűnően kommunikálok'.) Ehelyett saját szavainkat, esetleg hasonló álláshirdetések fordulatait alkalmazhatjuk.
-
- Tegyük személyessé a kísérőlevelet, egyéniségünket is próbáljuk meg belevinni. Ne írjunk tolakodó, agresszív levelet, ha visszafogottak vagyunk a valóságban. Személyiségünket is tükrözze a cover letter, természetesen az előnyös vonásokat kiemelve. Az egyéni stílus főleg a felsőbb szintű, illetve sok kommunikációval járó állások esetében érdekelheti a munkaadót.
- Ne magunkat 'fényezzük', korábbi főnökünk vagy kollégánk írjon rólunk méltatást. Egy egyetemi oktató jó véleménye is pozitív hatást kelthet.
-
- Fontos, hogy leendő munkáltatónkat is figyelembe vegyük: az alapján formáljuk meg a kísérőlevelet, mik a cég igényei, milyen problémák, feladatok megoldása várna ránk, ha megkapnánk az állást.
-
- És végül: a kísérőlevélben ne legyen szó fizetési igényeinkről.
(Menedzsment Fórum)