A brit frissdiplomások közel egyharmada nem tud végzettségének megfelelő álláshoz jutni. A felsőfokú tudás itthon sem garantálja a képzettségnek megfelelő munkahelyhez való hozzáférést.
A Higher Education Statistics Agency adatai szerint a 2002-2003-ban a felsőoktatásból kikerülők 62 százaléka talált magának munkahelyet. Az álláspiacra bekerülők 18,3 százaléka adminisztratív vagy titkárnői munkakörökbe került, 11,1 százalékuk pedig a sales területen helyezkedett el. A diplomát igénylő állások száma azonban növekszik: az országban a 13,5 millió munkahelyből 6,8 millióban lesz majd szükség 2012-ben valamilyen felsőfokú képesítésre.
A szaktárca célja jelenleg az, hogy Angliában a fiatalok 50 százaléka kerüljön be 2010-be az egyetemekre és főiskolákra. Az ellenzők szerint azonban már most gondot okoz a túlképzettség a munkaerőpiacon. A 2002/2003-as évben diplomázók 7,1 százaléka nem tudott elhelyezkedni az azóta eltelt időszakban. Tovább folytatta tanulmányait 16 százalékuk, tanult és dolgozott 8 százalékuk, és csak 50,9 százalékuk mondhatta el, hogy a képesítésének megfelelő állást talált.
A hivatalos brit vélemény szerint még mindig érdemes továbbtanulni: az elhelyezkedési esélyek nem olyan rosszak, mint ahogy a fenti számok mutatják, mivel idővel egyre többen helyezkednek el az egyetemet elhagyók közül. Hét év elteltével csak 1-2 százalék az, aki nem talál állást. Egy korábbi kutatás szerint két évvel a diplomázás után 4,2 százalék a munkanélküliek aránya. Egy körkérdés azt mutatta, a végzősök 70 százaléka elégedett azzal a képesítéssel, amit az iskola nyújtott neki, és kedvezőnek tartja az esélyeit a munkaerőpiacon. A brit diákok 20 százaléka azonban a jó állás megtalálása érdekében már az egyetem ideje alatt továbbképezte és egyénileg fejlesztette magát.
Magyarországon 2001-ben 134 nap alatt sikerült egy felsőfokú végzettségű szakembernek elhelyezkednie, 2003-ban viszont ehhez már 168 nap kellett. A tavalyi a fordulat éve volt, ekkor ugrott ugyanis meg a felsőfokú végzettségűek regisztrált száma a munkaügyi központokban.
Magyarországon május végén átlagosan 13 885 regisztrált diplomás állástalan volt, a diplomás pályakezdők száma pedig 2874 volt. A rossz elhelyezkedési esélyeket nyújtó felsőfokú képzések nem vesztenek népszerűségükből a mostani felvételi arányszámok szerint. Az idegenforgalmi és szálloda szak népszerűségének növekedése a jelentkezők körében a szektor szakemberhiányát csökkentheti, a gazdasági és bölcsészképzések további népszerűsége azonban 4-5 év múlva tovább növelheti a felsőfokű végzettséggel rendelkező állástalanok számát. Az elkövetkező egy-két év statisztikája várhatóan tovább romlik, de a többlettudást felszívja a gazdaság, reménykednek a szakértők.
(Menedzsment Fórum)
A jövő diplomásainak is kétesek az esélyei
A brit frissdiplomások közel egyharmada nem tud végzettségének megfelelő álláshoz jutni. A felsőfokú végzettség itthon sem garantálja a képzettségnek megfelelő munkahelyhez való hozzáférést.