A hazai vállalatok 40 százaléka alkalmaz túlképzetteket alacsonyabb munkakörökben – derül ki a Hay Group magyarországi jövedelemszint-felméréséből. A piaci túlkínálat miatt sok diplomást alaccsonyabb, középfokú szintű munkakörbe sorolnak, és javadalmazásuk is ennek megfelelően alakul.
[ajanlo=87][igazitas=left/]A gazdasági diplomások közül különösen azok keresnek rosszul, akik kevésbé neves főiskolán, vagy levelező tagozaton szereztek felsőfokú végzettséget. A Hay Group felmérése szerint nagyságrendileg 2,8 millió forint a bruttó fix bére éves szinten annak a diplomás munkavállalónak, akik 1-3 év tapasztalattal a háta mögött a végzettségének megfelelő munkakörben dolgozik.
De míg a versenyszférában ez 224-232 ezer forintos havi bruttó átlagfizetést jelent, a nem versenyszférában dolgozó diplomások bére ennél sokkal rosszabb képet mutat. A KSH szerint az egészségügyben alig 150 ezer forintot, a nonprofit szektorban 165 ezret, az oktatásban 173 ezret, a közszférában pedig 165-200 ezer forint körüli összeget lehet kapni havonta.
Versenyképes fizetést szinte kizárólag a „kirakatban lévő”, vagyis a marketing, értékesítés, pénzügy terén dolgozó diplomások kapnak a hazai vállalatoknál, a támogatói posztokon dolgozók keresete jóval alacsonyabb. Nemcsak a munkakör és a végzettség, de a piaci verseny is meghatározhatja a fizetéseket, írja a Világgazdaság.
A k+f és a minőségbiztosítás fizet legkevesebbet a diplomásoknak
A versenyszférában a minőségbiztosítás és a kutatás-fejlesztés területén a leginkább alulfizetettek a diplomás dolgozók. Az ügyfélkapcsolati munkakörök diplomásai pedig nemcsak keveset keresnek, hanem túlképzettek is, írja a Világgazdaság egy friss felmérés alapján.