3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A külfölddel kacérkodó magyarok közül legtöbben Nagy-Britanniát favorizálják. A kalandvágyon túl a kinti keresetek a leginkább vonzóak, derül ki a Menedzsment Fórum körképéből.

A Christopher Martin Recruitment International 2004-től van jelen Magyarországon. Az anyaországi központ a kelet-európai térségből szállít munkavállalókat brit megrendelőkhöz. A cég 6 éves működése alatt több, mint 2 500 munkavállalót juttatott álláshoz Angliában. Kornis Anna, az állásközvetítő cég ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, hogy Nagy-Britanniában több száz ügyfelük van, de így sem tudják kielégíteni az ottani munkaadók igényeit. Sok megrendelő viszont annyira meg van elégedve a magyar munkásokkal, hogy kifejezetten miattuk keresik meg újra a munkaerő-közvetítőt. Abban mindenki egyetért, hogy a magyarokat a munkához való hozzáállásuk miatt alkalmazzák.

Élet a szigeten

Azon túl, hogy nagyon jól hangzik: a magyar fizetések többszörösét lehet kint megkeresni, sokkal reálisabb megközelítés az, hogy - magasabb életszínvonal mellett is - a kinti kereseteknek (a lakbér, a rezsi költségek és az étkezési kiadások levonása után) körülbelül a felét tudják félrerakni a szemfülesek. Az Egyesült Királyságban az alsó, kezdő fizetések 0 és 1 960 font között mozognak a brit Bevándorlási Hivatal szerint. Átlagosnak számít az 1 961 és a 30 500 fontnyi bér, és itt is magas fizetés a havi több, mint 30 500 font. Ehhez azonban már brit szakképesítés szükséges.

Az Egyesült Királyságban általában nincsenek fix árak és a bérezés nagyban függ az egyes munkáltatóktól. A külföldi
munkavállalók - mivel az uniós jogszabályok szerint nem lehet különbséget tenni a honpolgárok és az uniós polgárok juttatása
között - a brit alkalmazottakhoz hasonló fizetést kapnak. A szállásköltség Londonban a legmagasabb, vidéken pedig jelentősen változik régiótól függően. Általánosságban azonban elmondható, hogy a kedvezményes szállásköltség heti 50 és 100 font között mozog.

Egy "care-worker", azaz gondozói és ápolói feladatokat ellátó dolgozó például az adók levonása után átlagban 790 angol fontot
keres havonta. Ebből ha 270 font elmegy lakbérre, még mindig mintegy 520 font megmarad a hónapra. Az esetek többségében
azonban havi 384 font alatt nem is kell jövedelemadót fizetni. Az étkezés igen költséges az Egyesült Királyságban, a munkáltatók nagy része azonban ingyenes vagy kedvezményes ebédet biztosít az alkalmazottaknak. Érdemes tudni, hogy a magyarok - mint uniós állampolgárok - a britekkel és az írekkel megegyező egészségügyi ellátásra jogosultak.

Bármelyik EU-országban, így a Nagy-Britanniában legálisan dolgozó magyaroknak a levont adók miatt sem kell aggódni, hiszen az uniós közös nyugdíjpénztári nyilvántartásoknak köszönhetően minden EU-polgár abban az országban élvezheti majd munkája gyümölcsét, amelyiket választja. Így tehát az sem gond, ha élete során akár több EU-tagállamban is eltölt pár évet munkával, mert amikor eléri a nyugdíjba vonulási életkort, összesítik a különböző helyeken befizetett nyugdíjjárulék összegeket, és abban a tagállamban fogják számára folyósítani, ahol nyugdíjas éveit tölteni kívánja.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!