A Christopher Martin Recruitment International 2004-től van jelen Magyarországon. Az anyaországi központ a kelet-európai térségből szállít munkavállalókat brit megrendelőkhöz. A cég 6 éves működése alatt több, mint 2 500 munkavállalót juttatott álláshoz Angliában. Kornis Anna, az állásközvetítő cég ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, hogy Nagy-Britanniában több száz ügyfelük van, de így sem tudják kielégíteni az ottani munkaadók igényeit. Sok megrendelő viszont annyira meg van elégedve a magyar munkásokkal, hogy kifejezetten miattuk keresik meg újra a munkaerő-közvetítőt. Abban mindenki egyetért, hogy a magyarokat a munkához való hozzáállásuk miatt alkalmazzák.
Élet a szigeten
Azon túl, hogy nagyon jól hangzik: a magyar fizetések többszörösét lehet kint megkeresni, sokkal reálisabb megközelítés az, hogy - magasabb életszínvonal mellett is - a kinti kereseteknek (a lakbér, a rezsi költségek és az étkezési kiadások levonása után) körülbelül a felét tudják félrerakni a szemfülesek. Az Egyesült Királyságban az alsó, kezdő fizetések 0 és 1 960 font között mozognak a brit Bevándorlási Hivatal szerint. Átlagosnak számít az 1 961 és a 30 500 fontnyi bér, és itt is magas fizetés a havi több, mint 30 500 font. Ehhez azonban már brit szakképesítés szükséges.
Az Egyesült Királyságban általában nincsenek fix árak és a bérezés nagyban függ az egyes munkáltatóktól. A külföldi
munkavállalók - mivel az uniós jogszabályok szerint nem lehet különbséget tenni a honpolgárok és az uniós polgárok juttatása
között - a brit alkalmazottakhoz hasonló fizetést kapnak. A szállásköltség Londonban a legmagasabb, vidéken pedig jelentősen változik régiótól függően. Általánosságban azonban elmondható, hogy a kedvezményes szállásköltség heti 50 és 100 font között mozog.
Egy "care-worker", azaz gondozói és ápolói feladatokat ellátó dolgozó például az adók levonása után átlagban 790 angol fontot
keres havonta. Ebből ha 270 font elmegy lakbérre, még mindig mintegy 520 font megmarad a hónapra. Az esetek többségében
azonban havi 384 font alatt nem is kell jövedelemadót fizetni. Az étkezés igen költséges az Egyesült Királyságban, a munkáltatók nagy része azonban ingyenes vagy kedvezményes ebédet biztosít az alkalmazottaknak. Érdemes tudni, hogy a magyarok - mint uniós állampolgárok - a britekkel és az írekkel megegyező egészségügyi ellátásra jogosultak.
Bármelyik EU-országban, így a Nagy-Britanniában legálisan dolgozó magyaroknak a levont adók miatt sem kell aggódni, hiszen az uniós közös nyugdíjpénztári nyilvántartásoknak köszönhetően minden EU-polgár abban az országban élvezheti majd munkája gyümölcsét, amelyiket választja. Így tehát az sem gond, ha élete során akár több EU-tagállamban is eltölt pár évet munkával, mert amikor eléri a nyugdíjba vonulási életkort, összesítik a különböző helyeken befizetett nyugdíjjárulék összegeket, és abban a tagállamban fogják számára folyósítani, ahol nyugdíjas éveit tölteni kívánja.
Körte Ildikó
Menedzsment Fórum
A kaland és a pénz csábítja Angliába a magyarokat
A külfölddel kacérkodó magyarok közül legtöbben Nagy-Britanniát favorizálják. A kalandvágyon túl a kinti keresetek a leginkább vonzóak, derül ki a Menedzsment Fórum körképéből.