Mint ismert, a Romania Liberát birtokló WAZ-csoport múlt héten leváltotta posztjáról Mihai Bacani főszerkesztőt, és saját emberét, Klaus Overbecket nevezte ki a posztra. Ennek hírére a szerkesztőség a szó szoros értelmében fellázadt a tulajdonosok ellen, ez azonban a hírek szerint nem tántorította el a kiadót, amely kedden újabb lépések megtételét tervezi, írja a német lap.
Az FTD elemzői szerint ez az eset is mutatja, hogy a sajtószabadság nem feltétlenül fizetődik ki üzleti szempontból. Most ugyanis éppen olyan lapok okoznak problémákat - Romania Libera, Magyar Hírlap -, amelyek deklaráltan független újságként lépnek fel a nyilvánosság előtt.
A WAZ a román lap esetében azzal indokolta a döntést, hogy a kormánnyal szemben radikálisan kritikus hangvételt megengedő újság az eddigi koncepcióval nem volt képes elegendő olvasót megnyerni a maga számára. A kritikusok szerint viszont a történtek hátterében az áll, hogy a Romániában még mindig az állam, illetve az állami tulajdonban lévő cégek képezik a legnagyobb hirdetői réteget, márpedig ha sok a kormányt érintő kritika, akkor elmaradoznak a reklámok.
Nemrég a Ringierhez tartozó, a Liberánál lényegesen nagyobb és jelentősebb orgánum, az Evenimentul Zilei szerkesztősége tiltakozott a kiadó állítólagos befolyásolási kísérlete ellen.
A Ringier és a Magyar Hírlap szakításának hátterében az FTD szerint az áll, hogy a lap havi 30 millió forint veszteséget termelt. "A magyar piac még nem elég érett egy független újság számára" - idézi a lap Papp Bélát, a Ringier magyarországi vezérigazgatóját. Az FTD szerint a Ringier a jövőben egyértelműen a Népszabadságra koncentrál majd, és esély van arra, hogy eddigi 49 százalékos részesedését tovább növeli hazánk legnagyobb példányszámú politikai napilapjában.
A lap idézi Bayer Józsefet, a Springer vezérét is, aki szerint hatalmas verseny dúl a hirdetőkért, s "ebben csak az számíthat túlélésre, aki elég nagy." Ennek ellenére a Springer elégedett nemrég indult napilapjával, amely a politika helyett a bulváros témákra, helyi történésekre helyezi a hangsúlyt. "A Reggellel kapcsolatban kitűnő visszajelzéseket kaptunk eddig" - idézi Bayert a német gazdasági újság.
(Menedzsment Fórum)
A kelet-európai sajtószabadság nem mindig kifizetődő üzlet
Kelet és Dél-Kelet-Európában a nyugat-európai kiadóknak mostanság üzleti problémákkal és lázadozó szerkesztőségekkel kell számolniuk. Erre a Magyar Hírlap és a Ringier, a Romania Libera és a WAZ, valamint a szintén román Evenimentul Zilei és a Ringier között kirobbant konfliktus szolgáltat példát, írja elemzésében a Financial Times Deutschland.