5p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csaknem dupla akkora mértékben esett tavaly a hazai kkv-k teljesítménye, mint a nagyvállalatoké. A legnagyobb exportőr továbbra is a Mol, amely a két másik dobogós céggel, a Nokiával és az Audival együtt a hazai a magyar vállalati export közel egynegyedét adja. Mfor.hu háttér.

A 354 ezer hazai vállalkozás közel 800 milliárd forinttal kevesebb hozzáadott értéket állított elő 2009-ben, mint egy évvel korábban, derül ki az Ecostat pénteken közölt kiadványából.

A hat százalékos visszaesés a belföldi többségi tulajdonú cégek 5,2 százalékos és a külföldi többségi tulajdonúak 7,6 százalékos GDP (ez esetben hozzáadott érték - a szerk.)  csökkenésének átlagaként adódott. Ennek hátterében az áll, hogy a 2009. évi export a belföldi értékesítésnél erőteljesebben zsugorodott, így az inkább exportáló, jórészt külföldi tulajdonú cégek hozzáadott értéke jobban visszaesett.

Zuhantak a kkv-k

Ennek ellenére a nagyvállalatok az átlagosnál sikeresebben működtek: míg esetükben a teljesítmény-csökkenés "mindössze" 4 százalékos volt, a kkv-k hozzáadott értéke nagymértékben, 8,6 százalékkal esett vissza.

Az Ecostat TOP-100 rangsorában szereplő cégek együttesen közel 4420 milliárd forint hozzáadott értéket állítottak elő 2009-ben, a visszaesés esetükben mindössze 1,4 százalékot tett ki. Részesedésük a vállalati szektorban immár harmadik éve változatlan, 35 százalék.

Nyertesek és vesztesek

A ranglista első 20 helyén tavaly mindössze két új vállalkozás jelent meg. Egyikük a Samsung Electronics Magyar Zrt. 11 helyezéssel előbbre, a 15. pozícióra tornázta fel magát. Nettó árbevétele egyötöddel növekedett, kivitele két százalék híján elérte az egy évvel korábbi szintet. A cég GDP-je 75 százalékkal bővült, miközben jelentős létszámcsökkentést hajtott végre.

Az élmezőnyből a 24. helyre esett vissza a Magyar Suzuki Zrt., és az ISD Dunaferr Zrt. is kevésbé tudott ellenállni a válság hatásainak, mint 2008-ban. Árbevétele az előző évi 58 százalékára, exportja 56 százalékára zsugorodott, GDP-je egyharmadára csökkent. Ezzel – több mint húsz helyezést veszítve - a 30. pozíciót érte el 2009-ben.

Mélyrepülésben az építőipar

Ami az egyes iparágakat illeti, az építőipari termelés mélyrepülése miatt a három nagy építőipari vállalat, a Strabag, a Vegyépszer és Hídépítő, valamint a Wienerberger a viszonylag alacsony GDP-küszöböt sem tudta elérni .

A MÁV és a BKV viszont szerepel a legnagyobb GDP-t termelők listáján. A vasúttársaság személyi jellegű ráfordításai az utolsó két évben meghaladták a 76-76 milliárd forintot, az elszámolt értékcsökkenési leírás összege kereken 36-36 milliárd forint volt. A jelentős mértékű, szám szerint 40 milliárd feletti veszteség 2009-ben 71,6 milliárd forintra csökkentette a vállalat hozzáadott értékét.

A magyarországi vállalkozások saját vagyona a válságév ellenére 13 százalékkal gyarapodott. A GDP termelés szerinti legnagyobb száz cég együttes saját tőkéje ennél valamivel kisebb mértékben, 11,4 százalékkal bővült. Mivel a saját tőkét a legnagyobb súllyal a mérleg szerinti eredmény növelte, feltételezhető, hogy a vállalatok jelentős része a későbbi évekre "tartalékolt”.

Több mint 3000 milliárddal esett az export

A vállalati szektor kivitele 2009-ben a korábbi év 84,6 százalékára zuhant - a csökkenés mértéke meghaladta a 3180 milliárd forintot. A toplistán szereplő cégek általában jelentős kivitellel rendelkeznek, háromnegyed részük exportál. A recesszió ellenére 40 cég növelni tudta külföldi eladásait.

A ranglistán szereplő vállalatok 3 százalékponttal növelték súlyukat az összkivitelben, 2009-ben az összes exportnak több mint a felét realizálták.

A korábbi évekhez hasonlóan a legnagyobb súllyal a feldolgozóipar vette ki részét az összes exportból. Részesedését több mint 4 százalékponttal növelte, a teljes vállalkozói kör kivitelében közel kétharmadot ért el 2009-ben.

A céges export negyedét adja a Mol, a Nokia és az Audi 

A legnagyobb exportőr továbbra is a Mol Nyrt maradt: konszolidált kivitele az átlagosnál jóval kisebb mértékben, mindössze 5,6 százalékkal csökkent. A cég 2086 milliárd forint összegű exportja a magyar kivitel mintegy 12 százalékának felel meg, súlya növekedett.

A második legnagyobb exportőr a Nokia Komárom Kft. lett, hajszálnyival megelőzte az Audi Hungária Motor Kft-t. Előbbi exportja kevésbé csökkent, mint az Audié, ahol 29,4 százalékos volt a mérséklődés. A drámai zuhanás ellenére a három dobogós óriáscég a magyar vállalati export közel egynegyedét (23,6 százalékát) realizálta.


A drasztikus exportcsökkenés nem változtatott azon a tényen, hogy a feldolgozóiparon belül is két ágazatcsoportra (villamos gép, számítástechnika, elektronika és híradástechnika, valamint a gépjármű és részegységei gyártása) összpontosul a Top 100 exportjának döntő hányada. E vállalatok többsége kizárólag kivitelre termel - igaz, a nagy cégek között is vannak olyanok (Samsung, Suzuki, Electrolux Lehel, GE Hungary), amelyek termelésük egy részét a magyar piacon értékesítik.

Az állami cégek húzzák vissza a hatékonyságot

Az egy főre jutó megtermelt hozzáadott érték a Top 100-ban szereplőknél együttesen jóval magasabb, mint a vállalati átlag. A termelékeny nagyvállalatok fajlagos teljesítményét az állami, önkormányzati tulajdonban lévő vállalkozások gyengébb eredménye mérsékelte.

A toplistán szereplőknél az utolsó két évben egy dolgozó átlagosan 13,4 millió forint GDP-t állított elő, a Top 100 nélkül számított vállalati körben ez a mutató ennek mindössze egyharmada volt.

74 ezer állás tűnt el

2009-ben a 354 ezer vállalkozásnál 2,177 millió ember dolgozott, 74 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban - ez 3,3 százalékos csökkenésnek felel meg 2008-hot képest.

A Top 100 közül 38 vállalat növelni tudta alkalmazottai számát, összesen 12 ezer embert vettek fel. A többi 62 cég létszámleépítésre kényszerült: összesen 17 ezer alkalmazottat, a foglalkoztatottak 2 százalékát bocsátották el.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!