Vagyis azzal számolnak, hogy a Mátrai Erőmű a következő két évtizedben is a magyar villamos energia termelés 10-15 százalékát biztosítja - közölte az államtitkár, amikor látogatást tett a német többségi tulajdonú társaság központjában.
Ehhez ugyanakkor a szokásos karbantartási tevékenységen túl beruházások megvalósítása szükséges a károsanyag kibocsátás csökkentése és a biomassza fokozott felhasználása érdekében - tette hozzá a politikus.
Bencsik János emlékeztetett arra, hogy a kormány éppen szerdán hagyta jóvá a 2030-ig érvényes nemzeti energia stratégia fő irányelveit. Ezt követően pedig megkezdődhet a stratégia véglegesítéséhez szükséges nyilvános szakmai párbeszéd.
Ennek része a Mátrai Erőműnél tett látogatása is - fűzte hozzá.
Ugyancsak elkészítette a kormányzat az elmúlt év második felében a nemzeti megújuló energia cselekvési tervet is, amelyet megküldtek az Európai Bizottság részére.
Ezek szerint 2030-ra a villamos energia termelés területén csak kiegészítőként jöhet szóba a megújuló energiahordozók használata, vagyis azzal számolnak, hogy a megtermelt villamos energia, mintegy 20 százaléka származik majd megújuló forrásokból.
Ugyanakkor a hőenergia-termelésben már egyharmadnyi lesz a megújuló energiaforrások használata Magyarországon - ismertette az elképzeléseket a politikus.
A készülő energia stratégia fontos elemei lesznek a versenyképesség, a társadalmi szolidaritás, vagyis a foglalkoztatás, a természeti és társadalmi környezet fenntarthatósága. Többek között ezen célok megvalósításához kérte az energiatermelő és energiaszolgáltató társaságok többlet hozzájárulását a kormány.
Ugyanakkor cserébe hosszú távon is kiszámítható törvényi szabályozást várhatnak el a társaságok. Ezt szolgálja a tervezett új, a bürokratikus akadályokat lebontó energiagazdálkodási törvény elfogadása, illetve új kötelező villamos energia átvételi rendszer kialakítása 2013-tól - mondta Bencsik János.
Valaska József a 2500 dolgozót foglalkoztató társaság igazgatóságának elnöke felidézte, hogy a cég az idei télen ezer rászoruló családnak biztosít ingyenes tüzelőt két bányaüzeme, a bükkábrányi és a visontai közelében.
Ennek az akciónak a keretében fel kívánják ajánlani a Bosod-Abaúj-Zemplén megyei Krasznokvajda önkormányzatának, hogy biztosítják a helyi iskola tüzelőellátását. Ugyanis értesültek, hogy immár a falut övező erdőket kényszerülnek kivágni az intézmény fűtése érdekében.
A 950 megawatt teljesítményű erőművi blokkokat működtető társaság az elmúlt évben 96 milliárd forint árbevételt ért el, amely megegyezik a 2009-es értékkel.
A cég részvényeinek 51 százalékát a német RWE konszern, 21 százalékát az Energie Baden-Würtemberg, 26 százalékát meg a Magyar Villamos Művek birtokolja. A fennmaradó rész kisrészvényesek birtokában van.
MTI