A tanulmányt a magyarországi K and H Bank belgiumi anyacégének, a KBC-nek a támogatásával készítette el az EFMA és a felmérésbe a térség összes jelentős bankcsoportját, pénzintézetét bevonták.
Az elemzés megállapítja: a makrogazdasági mutatók szempontjából a közép-kelet-európai gazdaságok hosszabb távon is jóval nagyobb növekedési rátát mutatnak majd, mint a nyugat-európai fejlett országok gazdaságai. Ezért a kelet-európai államok bankpiacai jelentős bővülés előtt állnak, különösen a lakossági bankpiac tekintetében. A lakossági bankolás igen nehéz terület, de nagyon jövedelmező Közép-Kelet-Európában - állítja a tanulmány.
Az összegzés szerint Közép-Kelet-Európa országaiban (beleértve Ukrajnát és Oroszországot is) a jelentősebb, több országra kiterjedő pénzintézeti tevékenységet folytató csoportok a következők: Olaszországból az UniCredit-csoport, valamint az Intesa SanPaolo, Ausztriából az Erste csoport és a Raiffeisen, a belgiumi KBC-csoport és a magyarországi székhelyű OTP Bank.
Ezek a hitelintézeti csoportok uralják Közép- és Kelet-Európában a banki tevékenység túlnyomó részét, a többi kisebb bank csak egy-egy országban fejt ki számottevő tevékenységet. A tanulmány szerint az átlagos saját tőkére vetített megtérülés a közép-kelet-európai piacon 17 százalékot ér el, tehát van még mit javítani.
A felmérés arra is kitér, hogy Lengyelország, a Cseh Köztársaság, Szlovákia, Magyarország és Ukrajna potenciális lakossági ügyfelei közül több mint 29 millió állampolgár nem rendelkezik semmilyen banki kapcsolattal, tehát a jövőben ezen ügyfelek megnyerése révén a térségben működő hitelintézetek jelentősen bővíthetik pénzügyi tevékenységüket.
MTI/Menedzsment Fórum