Nincs tervezhető, normatív támogatásuk a fogyatékos és megváltozott munkaképességű emberek integrált foglalkoztatását előkészítő alapítványoknak, miközben egész Európában az általános, tehát nem elkülönült munkahelyeken történő alkalmazásuk a cél - hangsúlyozta Bugarszki Zsolt, a Soteria Alapítvány ügyvezetője.
[ajanlo=203][igazitas=left/]Az idén év elején több mint tíz, az integrált foglalkoztatást felvállaló alapítvány munkacsoportot hozott létre, hogy közösen lépjenek fel az egyenként már évek óta végzett munka jobb feltételeiért. Javaslatot dolgoztak ki a szakminisztériumoknak arra, hogy milyen finanszírozással lehet eredményesebb a tevékenységük. Eddig pályázatokból tartották fenn magukat, de ez egyre nehezebb. Azt javasolják, hogy a hátrányos helyzetű személyek gondozását végző országos szolgálat finanszírozásához hasonlóan normatív támogatáshoz jussanak. A négy-öt szakemberből álló munkacsoportok évente mintegy 3300 órányi felkészítő, fejlesztő, a munkavállalást előkészítő tevékenységre 12-15 millió forintos normatív támogatásra számítanának. Javaslatukra nem kaptak választ - mondta az ügyvezető.
Az összefogó alapítványok többsége általában évente 100-200 fogyatékkal élő, illetve megváltozott munkaképességű embert fogad, 30-40 százalékukat sikerül munkához juttatni. Nagyobb részben a hagyományos, elkülönült célszervezetek a munkáltatók, de sok esetben a versenyszféra munkáltatói is fogadókészek. Ehhez alapos felkészítés, több munkáltatóval tartott rendszeres kapcsolat szükséges.
A legtöbb érdekeltet a Motiváció Alapítványnak sikerült elhelyeznie az elmúlt években a versenyszférában. Zalabai Péterné ügyvezető elmondta: volt olyan év amikor 1500 hátrányos helyzetű személy jelentkezett náluk segítséget kérve. Általában 10-15 százalékukat sikerült elhelyezni a versenyszféra cégeinél. Tapasztalatai szerint leginkább a multinacionális cégek készek fogadni az ilyen hátrányos helyzetű személyeket, még a képzésükről, utaztatásukról is gondoskodnak, segítő munkatársat biztosítanak részükre. Hasonlóan jó partnerek a kisebb cégek. A közszférában, s régi nagyobb magyar cégeknél a legnehezebb elhelyezni a hátrányos helyzetű személyeket - mutatott rá az alapítvány ügyvezetője. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Modern szakképzés rászorulóknak is
Munkaerő-piaci programok a hátrányos helyzet mérséklésére
8,2 milliárd hátrányos helyzetűek foglalkoztatására
A közszférában a legnehezebb elhelyezkedniük a hátrányos helyzetűeknek
Továbbra is nehézséget okoz a fogyatékos- és hátrányos helyzetű személyek elhelyezkedése. Noha a versenyszéfrában működő vállalkozások nyitottabbak lettek, továbbra is elkülönült munkahelyeken történő alkalmazásuk a jellemző, miközben az EU-ban ezzel ellentétes folyamat, az integrált foglalkoztatás a jellemző.