3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A lengyelországi a legkedveltebb ingatlanpiac Közép- és Kelet-Európában, Magyarországon visszafogottság jellemzi a befektetők hozzáállását a Die Presse című osztrák lap keddi számában közölt körkép szerint.

A lap a kedden kezdődő Real Vienna nemzetközi bécsi ingatlanpiaci szakvásár alkalmából megjelent mellékletében foglalkozott az irodapiaci helyzettel.

A befektetők már tavaly felismerték - írta a Die Presse - , hogy a lengyel ingatlanárak indokolatlanul csökkentek. 2010-ben kétmilliárd eurót fektettek be a lengyel ingatlanpiacon, 2,4-szer többet, mint 2009-ben.

A lengyel piac előnye, hogy nagy, és hogy a "második kategóriás" városok is jól fejlődnek - mondta Thomas Beyerle, a németországi központú IVG Immobilien ingatlanvállalat munkatársa a lapnak. Ugyanakkor Varsóban sem lehet már nagyon nagy nyereségre szert tenni, a kiadó irodák aránya alacsony, hét százalékos, miközben a bérleti díjak valamivel magasabbak a bécsieknél. Az átlagos bérleti díj 14-15 euró négyzetméterenként, egy jó elhelyezkedésű irodáé 23-25 euró.

Prágában Varsóhoz hasonlóan ugyancsak magasak, 6,5 százalékosak a hozamok. Ugyanakkor magasabb a kockázat, az irodák tíz százaléka áll üresen. A bérleti díjak is valamivel alacsonyabbak, mint Varsóban.

Magyarországon ezzel szemben figyelemreméltó visszafogottság uralkodik. Tavaly 300 millió euró volt a befektetések összege, kevesebb, mint 2009-ben. A hozamok 7,5 százalékosak, s az irodák 25 százaléka áll üresen. A bérleti díj átlagosan tíz, a jó helyen lévő irodáké 18-20 euró négyzetméterenként, de a gyakorlatban a bérbeadóknak gyakran árkedvezményeket kell adniuk, hogy megtartsák a bérlőket. Thomas Beyerle szerint tisztán racionális megfontolás alapján inkább Magyarországon, mint Lengyelországban lenne érdemes befektetni, de a befektetők aggódnak a politikai helyzet és a nagyvállalatokat érintő adóemelések miatt. Attól tartanak, hogy a nagyvállalatok kivonulnak Magyarországról. Beyerle szerint irracionális a befektetők visszafogottsága, mert az ingatlanpiacot alig érinti a politikai helyzet. Úgy vélekedett, hogy a következő egy-két évben a befektetők is felismerik ezt.

A balkáni piacok is lassan helyreállnak a válság után. Horvátországban egyértelműen növekszik a kereslet a magas színvonalú irodák iránt. Bulgária és Románia a hozamok alapján első pillantásra vonzóbb, mint a magyar piac, azonban kevés a kínálat. Ukrajnában alig kerül sor tranzakciókra, a szakértők ezt az alacsony kínálattal, a magas korrupcióval, rossz minőséggel és a finanszírozás nehézségeivel magyarázzák - írta a Die Presse.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!