2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A lengyel kormány becsvágyó célkitűzése értelmében 2030-ig két, összesen 6 ezer megawatt teljesítményű atomerőművet építenének Lengyelországban - írta a Rzeczpospolita hétfőn.

A lengyel lap megemlíti, hogy miközben a fukusimai katasztrófa nyomán a német kormány az atomerőművek bezárásáról hozott döntést, Svájc megtiltotta újabb atomerőművek építését, Olaszországban is ejtették az ilyen erőművek építésére vonatkozó terveket, és ez a kérdés Ausztriában sem merül fel, vannak országok - Lengyelország, Csehország, Litvánia, Bulgária, Nagy-Britannia, Franciaország vagy Spanyolország -, amelyek új atomerőművek építésére és a jelenleg működő erőművek fenntartására törekszenek.

Július 1-jén életbe lép a szejm által már elfogadott törvénycsomag, amely megteremti a jogi feltételeket atomerőművek építéséhez (Lengyelországnak jelenleg  nincs atomerőműve). Bár Varsó a szén- és gáztüzelésű erőműveket is bővíteni akarja, ennek mértéke összehasonlíthatatlanul szerényebb, mint a nukleáris energiáé.

A költségek sem mérhetők össze: egy 1000 megawattos széntüzelésű energiablokk építése mintegy 1,5 milliárd euróba kerül, míg ugyanilyen teljesítményű atomerőműé 3,5 milliárdba. A lengyel kormánytervekben az atomenergiának az uniós klímacsomag teljesítése szempontjából is fontos jelentősége van. 2030-ban a tervek szerint nukleáris energia fogja fedezni az ország energiaszükségletének 15 százalékát, és  segíteni fog a széndioxid-kibocsátás csökkentésében.

Lengyelországban jelenleg az elektromos energia 90 százalékát széntüzelésű erőművekben állítják elő, ezért a Brüsszel által 2020-ig megkövetelt 20 százalékos kibocsátás csökkentés hatalmas kihívás a gazdaság számára. A lengyel kormány azt reméli, hogy az atom- és gázerőműveknek, valamint a megújuló energiaforrásoknak köszönhetően 19 év múlva 57 százalékra csökken a szén részaránya az energiatermelésben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!