Álláshelyben elvileg nincs hiány, jelenleg ugyanis több mint száz betöltetlen háziorvosi praxis van az országban. A hivatalos adatok szerint mintegy száz erősen túlterhelt szakorvos dolgozik a különböző intézményekben, mivel nincs elég szakképzett munkaerő, mondta a közelmúltban Horváth Ágnes egészségügyi államtitkár. Szerinte emellett legalább 2500 szakképzett munkaerő hiányzik a rendszerből.
Az átalakítással munkahelyek is létrejönnek
A problémát belső migrációt elősegítő intézkedésekkel (többek között otthonteremtési támogatással vagy praxisalapítási hitellel), valamint képzésekkel és átképzésekkel (például rehabilitációs szakorvosi és szakápolói programmal) támogatja, közölte az Egészségügyi Minisztérium az mfor.hu kérdésére. Minél távolabb költözne a munkavállaló (orvos, egészségügyi szakdolgozó) jelenlegi otthonától, és minél elmaradottabb régióba vállalná az áttelepülést, annál nagyobb támogatást kapna. A kedvezményezetteknek ugyanakkor vállalniuk kell, hogy legalább egy évig új lakóhelyükön maradnak.
Emellett a tervek szerint velük erősítenék meg a járóbeteg- és az alapellátási funkciókat, valamint velük töltenék meg a nyugdíjazottak miatt felszabaduló helyeket.
A támogatások mellett készségfejlesztő tréningekkel, folyamatos gyakorlati tanácsadással, állásbörzék szervezésével, egyéni konzultációkkal és kézikönyvekkel is segítenek majd az álláskeresésben. A program kidolgozásába bekapcsolódott az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ), a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, valamint a Kormányzati és Személyügyi Államtitkárság is.
Egy lapunknak korábban nyilatkozó szakember, dr. Eke Edit szerint azonban az egészségügyet eddig is sújtó humánerőforrás-problémákat - az orvosok elöregedését, a magas fluktuációt, a pályaelhagyást és a külföldre távozást - egyáltalán nem orvosolja a jelenleg folyó átszervezés.
A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője úgy véli: a munkavállalók számára riasztó a nagyfokú bizonytalanság, illetve az átlátható és kiszámítható karrierút hiánya. A legnagyobb probléma azonban az, hogy jelenleg nem létezik kidolgozott humánerőforrás-menedzsment stratégia és helyzetértékelés az egészségügyben.
Körte Ildikó
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Elűzheti a szakmabelieket az egészségügy átalakítása
Ötvenmillióért hirdetnék Molnárék a reformokat
Több mint ezer orvos veszti el az állását