3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a tavalyi év végén hatályba lépett a távközlési piac liberalizációját szolgáló jogszabály-csomag és ezáltal jogilag szabad verseny alakult ki, a fogyasztók az elmúlt fél évben mégsem érzékelték a versenytől várt árcsökkenést és a szolgáltatás minőségének javulását - jelentette ki Frischmann Gábor.

A Hírközlési Felügyelet elnöke szerint a december 23-án életbe lépett törvény a hírközlési piac utolsó szegmensét nyitotta meg, a mobil, adatátvitel és üzleti kommunikáció területén már korábban is szabad volt a verseny. A valódi versenyhelyzet elmaradásának egyik oka Frischmann Gábor szerint, hogy a piacra lépés komoly befektetést igényelne. Emellett inkább az üzleti ügyfelekre koncentrálnak a cégek, vagy a nemzetközi távbeszélésre; az összes ilyen forgalom fele egyébként internet-alapon folyik - tette hozzá a Hírközlési Felügyelet elnöke. A Hírközlési Döntőbizottság nemrég jóváhagyta az általános összekapcsolódási feltételeket, várhatóan hamarosan a belföldi távhívásoknál is érezni fogja a lakosság a verseny hatását.

Közölte azt is: néhány hónapon belül jogszabály-felülvizsgálati program indul, amely - a piacnyitás eddigi tapasztalatait értékelve és a szükséges módosításokat bevezetve - várhatóan erősíti a verseny kialakulását. Frischmann Gábor a mobiltelefonok számának növekedéséről szólva elmondta: a legtöbb európai országban lényegesen meghaladja a mobil a vezetékes arányát. Magyarországon 2001 közepén haladta meg a mobil előfizetők száma a vezetékes fővonalak számát, 37-38 százalékos ellátottságnál.

A fejletlen országokban jellemző, hogy 100 lakosra jutó 10 telefonnál kisebb ellátottságnál hagyja le a mobil a vezetékes szolgáltatást, ugyanis az állami vezetők is felismerik, hogy a vezetékes szolgáltatás szélesebb körben elterjesztése nagyobb költségekkel jár, mint a mobil rendszer kiépítése - tette hozzá a szakember. A mobil SIM-kártyák számának változásáról elmondta: 1999 végén 1 millió 620 ezer, egy évvel később 3 millió 76 ezer, tavaly év végén pedig 4 millió 967 ezer volt forgalomban.

A sajtótájékoztatón elhangzott: a vezetékes fővonalak számának növekedése - a kilencvenes évek közepét jellemző gyors felívelés után - 1999-ben és 2000-ben jelentősen mérséklődött; a 2000. I. negyedévig tapasztalható fővonalszám-növekedést 2001-ben a fővonalak számának csökkenése váltotta fel, ami csak az utolsó negyedévben állt meg.

1999 végén 3 millió 724 ezer bekapcsolt fővonal; egy évvel később 3 millió 798 ezer; 2001 első negyedév végén 3 millió 777 ezer, három hónappal később 3 millió 750 ezer, a harmadik negyedév végén 3 millió 728, az utolsó negyedév végén pedig 3 millió 742 ezer bekapcsolt fővonal volt Magyarországon.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!