2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzeti Prognózis Bizottság (CNP) tanulmánya szerint a többségükben magántulajdonban lévő cégek adják a román gazdaság nyereségének 92 százalékát, noha a tőkének mindössze a 75 százaléka fölött rendelkeznek – írja a Ziarul Financiar.

A nemzetgazdaság összességét tekintve a privát szektor a román GDP 70-72 százalékát biztosítja, s ez az arány - folyamatos növekedést követően - 2010-ben el fogja érni a bruttó nemzeti össztermék háromnegyedét.

Ion Ghizdeanu, a CNP elnöke szerint a jelenség hátterében az egyre sokasodó külföldi befektetések állnak, ugyanakkor jelentős szerepe van az államnak is, amely rendületlenül folytatja a magánosítási eljárásokat. Tájékoztatása szerint a zöldmezős beruházások viszonylag kisebb tőkebefektetéssel jelentősebb termelésnövekedést indukálnak, míg a barnamezős befektetések tőkeigénye nagyobb, s a termelés fokozódása alacsonyabb intenzitású. Ez utóbbi csoportba tartozik a privatizáció is.

A magyar vagy a szlovák gazdasághoz képest a magánszektor Romániában sokkal később érte el a lélektaninak számító 70 százalékos részesedést, elsősorban a magánosítás késői elkezdése miatt. Ugyancsak a privatizáció késése okozza, hogy a munka termelékenysége keleti szomszédunknál a 27 tagú uniós lista utolsó előtti helyére elég, s csak Bulgáriát előzi meg.

Ha egy átlag európai polgár egy óra munkával 100 egységnyit tesz hozzá hazája GDP-jéhez, akkor egy román mindössze 39-et. Ez a közgazdasági mérőszám a bolgároknál 33, a lengyeleknél 62, a cseheknél 68, míg a magyaroknál 69 - olvasható a CNP tanulmányában.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!