3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A KSH jelentése szerint a tavalyi évben lassuló gazdasági növekedés mellett ismét felerősödött a dezinflációs folyamat. A külgazdasági egyensúly az import és az export dinamikájának számottevő lassulása mellett javult. A munkanélküliségi ráta tovább csökkent, a bérkiáramlás jelentősen felgyorsult.

Államháztartás

Az államháztartás 2001. évi hiánya (önkormányzatok nélkül) a Pénzügyminisztérium adatai szerint 445 milliárd forint volt, lényegében azonos az előző évivel. A központi költségvetés hiánya 44 milliárd forinttal volt nagyobb, mint a megelőző évben, a bevételek és a kiadások közel azonos mértékű növekedése mellett.

Áralakulás

Az elmúlt évben a termelői árak minden évközben megfigyelt területen kisebb ütemben emelkedtek, mint 2000-ben. Különösen markáns volt az áremelkedési ráták csökkenése a mezőgazdaságban. Ugyancsak számottevő volt az ütemcsökkenés az ipari termelői árak esetében: az árnövekedés a tavalyelőtti 11.6%-kal szemben 5.2%-os volt, ami nagyobbrészt azzal magyarázható, hogy az exportárak éves szinten alig emelkedtek, de a belföldi értékesítési árak növekedési üteme is érzékelhetően csökkent. A cserearányok romlása is lassúbbodott, az egy évvel azelőtti 2.7%-kal szemben 2001-ben 0.3%-ot tett ki. Az áremelkedési ütem lassulása főként a forint árfolyamának alakulásával függött össze. Az árfolyam a 2000. évi 6.5%-os gyengüléssel szemben a múlt év átlagában közel 1%-kal erősödött, és ez egyben nagyrészt a magyarázata is az inflációs ráták más területeken bekövetkezett mérséklődésének.

A fogyasztói árak emelkedésének üteme az év első felében élénkült, a második félévben mérséklődött, az árszínvonal decemberben 6.8%-kal haladta meg az egy évvel azelőttit. Az infláció a múlt év egészében 9.2%-os volt, ami az OECD 30 tagországának adata közül a második legmagasabb inflációs ráta.

Munkaerőhelyzet, keresetek, megtakarítások

Az elmúlt évben is folytatódott a munkanélküliség csökkenése, de a foglalkoztatottság növekedése megállt. A munkanélküliségi ráta 6.4%-ról 5.7%-ra mérséklődött. A foglalkoztatottak száma nem érte el az egy évvel azelőttit.

Száz 15-74 év közötti munkavállalóból 6 a mezőgazdaságban, 34 az iparban és az építőiparban, valamint 60 a szolgáltatási - ezen belül 20 a költségvetési - szektorban dolgozott. A foglalkoztatottak 86%-a alkalmazásban állt, 10%-uk egyéni vállalkozóként, 3%-uk társas vállalkozások tagjaként dolgozott, a fennmaradó 1% szövetkezeti tag vagy segítő családtag volt.

Az év folyamán a munkanélküliség átlagos időtartama 16 hónapra rövidült, és a tartósan munka nélkül lévők aránya is csökkent némileg. Ez az arány (46.5%) azonban még mindig magas, a 20-30 év közöttiek körében is 40% körüli.

Nominálisan a bruttó keresetek 18.0%-kal, a nettó keresetek 16.2%-kal emelkedtek az egy évvel azelőttihez képest. A bérkiáramlás a IV. negyedévben volt a leggyorsabb. A reálkereset 6.4%-kal emelkedett az egy évvel azelőttihez képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!