A társaság felmérése szerint az EU-n belül Belgiumban a legnagyobbak a munkaerőköltségek (éves szinten 53 577 euró), míg a legalacsonyabbak Lettországban (4752 euró). A skála két végpontja között tehát a különbség több mint tízszeres.
Magyarország 9946 euróval az új tagállamok között Szlovénia mögött a második helyen áll, azaz a többi új belépőhöz képest itt viszonylag drága a munkaerő. A felmérésben szereplő munkaerőköltség egyébként nem csak a fizetéseket, hanem a társadalombiztosítási befizetéseket és más járulékokat is tartalmazza.
[ajanlo=98][igazitas=left/]A Mercer szerint az Egyesült Államokban 33195 euróba kerül egy ember foglalkoztatása: ennél a 28 269 eurós EU-átlag mintegy 15 százalékkal alacsonyabb. Viszont ezt az új tagországok adatai nagyon lehúzzák: ha a kelet-közép-európai országokat nem vennénk figyelembe, akkor az EU átlaga 23 százalékkal magasabb lenne az amerikainál.
A felmérés azt mutatja, hogy Németország (50 445 euró), de még inkább Franciaország (45 879 euró) és Nagy-Britannia (46 541 euró) munkaerőköltség szempontjából egy szinten van Japánnal (45839 euró). Ugyanakkor a németeknél és a briteknél ez az adat majdnem 40 százalékkal nagyobb, mint az Egyesült Államokban, s több mint háromszor akkora, mint az olcsósága miatt sokat emlegetett Kínában (13 884 euró).
A tanulmány szerint - meglepő módon - Kínában drágább a munkaerő, mint Kelet-Közép-Európában, s ezen belül Magyarországon. Indiában viszont egy ember foglalkoztatásának terhei még a lettországi érték felét sem teszik ki: mindössze 2024 eurót jelentenek évente.
(MTI)
A magyar munkaerő az egyik legdrágább a térségben
A munkaerővel összefüggő költségek az Európai Unió új tagállamaiban átlagban még az egynegyedét sem érik el a 15 régi EU-tagállam hasonló adatának, állítja a világ legnagyobb humán erőforrásokkal foglalkozó tanácsadó cége, a Mercer Human Resources Consulting.