A felmérés szerint a költségérzékeny működőtőke-befektetések más, még olcsóbb térségi országokba történő átirányításának esélye most már nagyobb, mint azé, hogy a nyugati országok az új keleti EU-tagállamokba telepítsenek át termelő beruházásokat.
A FÁK-országokban az előrejelzési időszak utolsó évében 19,9 milliárd dollárnyi új közvetlen külföldi befektetés várható, ami a térségi összeg 42,6 százalékának felel meg. Ebbe az országcsoportba 2002-ben 9 milliárd dollárnyi új működőtőke érkezett, ami akkor 24,5 százalékos térségi részesedést jelentett.
A nyugati cégek emellett felfigyeltek Romániára, amelynek 23 milliós piaca van, és az egy alkalmazottra jutó óránkénti átlagos bruttó munkaköltség kevesebb mint 1 dollár. Romániánál is olcsóbb Ukrajna, Ukrajnától eltérően azonban Romániában - főleg a 2007-ben esedékes EU-csatlakozással - érdemlegesen csökkent a politikai kockázat.
A jelentés szerint Magyarország - az "1990-es évek elejének kedvenc feldolgozóipari befektetési színtere", amelynek feldolgozóipari exportjából 80-90 százalékban részesednek a külföldi tulajdonú cégek - Szlovénia mögött most már a második legdrágább munkaköltségű új EU-tagállam: hazánkban az egy alkalmazottra eső óránkénti átlagos bruttó munkaköltség az idén 4,37 dollár a romániai 0,95 dollárral szemben, és jövőre várhatóan 4,94 dollárra emelkedik. Szlovéniában a most 7,71 dolláros fejenkénti és óránkénti munkaköltség 2005-ben 8,53 dollárra nó a jelentés szerint.
(MTI)
A magyar munkaköltség a második legdrágább a térségben
A kelet-európai új EU-tagországoknak fel kell készülniük arra, hogy lassan elenyészik az alacsony bér- és munkaköltség-szintjük jelentette befektetési előny, és a működőtőke más célpontokat keres. Munkaköltséget tekintve Magyarország már az egyik legdrágább az új EU-tagok közül.