3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A következő években a vállalatok 80 százaléka tervezi termékkörének vagy technológiájának a megújítását. Több cégvezető is úgy véli, végleg lemarad a cég, ha a társaság nem fejleszt - derült ki az OTP Hungaro-Projekt pályázati tanácsadó cég, az OTP Bank és a Portfolion Kockázati Tőkealap-kezelő Társaság megbízásából végzett felmérésből.

A felmérés adatai szerint több mint ötszáz hazai társaság válaszai alapján a kutatók úgy találták: a válság hatására emelkedett az újítást bevezető vállalkozások száma Magyarországon. A 2006-2008-as időszakban a hazai kis és közepes vállalatoknak kevesebb mint az ötöde vezetett be valamilyen újdonságot - akár termékkörében, akár a gyártási eljárásokban. Ezzel az eredménnyel Magyarország az utolsó helyen szerepelt az Európai Unió 27 tagországa között.

A felmérés az innovatív vállalatok számának érdemi növekedéséről ad számot. A kutatás szerint a válaszadó vállalatok közel 60 százaléka fejlesztette technológiáját, vagy termékkörét az elmúlt három évben, míg a következő években 80 százalékuk tervez innovációt.

A vállalatok majdnem 60 százaléka azért tartja szükségesnek a fejlesztést, mert enélkül lemaradna, és a technológiai fejlődés szükségszerű követésével indokolja az innovációt. A termékek megújításának fő mozgatórugója azonban továbbra is a piaci részesedés növelése, illetve az új piacokra lépés. Az elmúlt három évben a társaságoknak mintegy 60 százaléka állami vagy uniós támogatást vett igénybe fejlesztési elképzeléseinek megvalósításához, közel a harmaduk pedig bankhitelből is finanszírozta innovációs tevékenységét.

Vezetők innovátor szerepben az mfor.hu konferenciáján

A megkérdezett cégvezetők többsége úgy nyilatkozott, ha a saját tőkén kívül nem nyernek valamilyen pályázaton, vagy nem jutnak egyéb külső forráshoz, akkor nem tudták volna megvalósítani az újítást. Amíg az önerőt kiegészítő banki hitelfelvételt sok esetben akadályozza a pénzintézetek számára nem elfogadható fedezet, addig a közvetlen támogatások igénybevételének gátja az ismerethiány.

"A K+F+I folyamatokat teljesen lefedő uniós forrásoknak a következő három évre rendelkezésre álló 132 milliárd forintos keretéből külön konstrukció segíti 28 milliárd forinttal az elsősorban eszközbeszerzésben érdekelt és az eljárások fejlesztésében érintett munkavállalókat foglalkoztató cégeket" - mondta Váczi Dávid, az OTP Hungaro-Projekt értékesítési igazgatója.

A fejlett országokban kulcsszerepet játszó kockázati tőketársaságok szerepe Magyarországon még csekély. Ennek az is oka, hogy a hazai cégek egyelőre tartanak a kockázati befektetéssel járó tulajdonjog átadástól. Oszkó Péter, a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója ennek kapcsán megjegyezte: a kezdő vállalkozások számára jelenleg elérhető kockázati tőkeforrások több mint elegendőek, s a kihelyezések legnagyobb akadálya nem is az innováció és a minőségi fejlesztések alacsony száma, hanem az azok piacra vitelében kellő jártassággal rendelkező vezetők hiánya.

Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese elmondta: a jövőben kiemelkedő szereppel bírnak a pályázati források, amelyeket előfinanszírozás és hitel felvétele mellett a kockázati tőke bevonása egészíthet ki. Kiemelte: vállalatmérettől függetlenül a finanszírozáshoz szükséges források megtalálása az innovációs tevékenység sikerének záloga.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!