Nagy-Britanniában a 22 évesnél idősebb britek óránkénti minimálbére jelenleg 4,85 font, míg a 18-21 éveseké 4,10 font. Tavaly október óta pedig már a 16-17 évesek számára is létezik a 3 fontos alapfizetés. Ezeket a béreket szeretnék most emelni, méghozzá nem kis mértékben.
A szakszervezetek a felnőtt minimálbért szeretnék 6 fontig emeltetni a jövő év végére. Ehhez azonban az idén lenne egy emelés, októberben, amikor is a minimálbér már 5,05 font lenne, a fiataloké pedig 4,85 font. Mindez azonban nem igazán tetszik a munkaadói oldalnak, amely komolyan igyekszik latba vetni a befolyását, véleményük szerint ugyanis nagy terhelés az iparnak egy hirtelen emelés. A Brit Iparszövetség azon aggodalmát is hangoztatta az eset kapcsán, hogy amióta minimálbér-korreakció van, azóta ez a korrekció minden esetben nagyobb volt az infláció mértékénél.
A szembeállást erősítheti, hogy a kormányzat nagyon kemény intézkedéseket helyezett kilátásba a minimálbért rendszeresen meg nem adó munkaadók ellen. A munkaadók képviselői eközben azt hangoztatják, hogy nem csupán gazdasági kérdésről van szó, hanem a kormányzat így próbál politikai tőkét kovácsolni. Tony Blair miniszterelnök természetesen mindezt cáfolta, és úgy fogalmazott, igen gyakori, amikor az emberekkel azt közlik, hogy választhat a munkanélküliség méltatlan állapota vagy a megalázó szegénységi bér között.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
A munkaadó helyett az állam fizetné az 50 év felettieket
Hatoda a magyar minimálbér az EU-csúcsnak
A munkaadók a briteknél sem szeretnek minimálbért emelni
Komoly vita alakult ki az Egyesült Királyságban arról, hogy a tervezett minimálbér emelés mennyire rontja a vállalatok versenyképességét.