A menedzsment-tanácsadó cég közleményében kiemeli: az idén tapasztalható kiugróan alacsony inflációnak köszönhetően sok év után újra reálbér-növekedés van Magyarországon.
A korábbi években a béremelés mindig alatta maradt az inflációnak, idénre azonban a hazai vállalatok átlagosan 3 százalékos fizetésemelést terveztek. Ha megvalósul a tervezett 2,8 százalékos infláció, akkor hosszú idő (több mint 5 év) után az év végén minimális reálbér-emelkedés lehet.
Ugyanakkor rossz hír, hogy jelentősen nőtt a béreket befagyasztó vállalatok száma Magyarországon: míg tavaly a felmérésben részt vevő cégek 14 százaléka jelezte, hogy egyáltalán nem emel bért, idén ez a szám 21 százalékra emelkedett.
A felsővezetők ennél is rosszabbul járnak, az ő fizetésüket a cégek egyharmadánál nem emelik - hívja fel a figyelmet a Hay Group.
A cég 2011-ben már kiszámolta, hogy a felsővezetők a 16 százalékos adókulcs bevezetésével átlagosan évi 5 millió forintot nyertek. Ezt a nyereséget "koptatják el" a vállalatok egy részénél azzal, hogy az ő bérüket azóta egyáltalán nem, vagy a többi munkavállalónál kisebb mértékben emelik.
A különböző munkavállalók között differenciáló béremelés idén is jellemző volt. A felsővezetők és a fizikai dolgozók béremelése között idén 0,4 százalékos különbség van, ami az előző években tapasztaltnál kisebb, de pont fordítottja a válság előtti tendenciáknak. 2008 előtt ugyanis rendre előfordult, hogy a jól képzett vezetők iránti nemzetközi kereslet miatt a felsővezetők mindenkinél nagyobb béremelést kaptak.
Az adatok a Hay Group Magyarország 492 cégre kiterjedő kutatásán alapulnak, amely a legnagyobb kört érintő javadalmazási felmérés Magyarországon. A felméréshez használt adatbázis 300 ezer hazai munkavállaló adatait tartalmazza - áll a közleményben.
MTI