A Nestlé Hungária Kft. idén immár másodszor készített az állásbörzéken felmérést, amelyben ezúttal arra kereste a választ, hogy a végzős diákok és a frissdiplomások hogyan vélekednek a munkahelyi egészségfejlesztésről, a munkahely egészségre gyakorolt hatásáról.
A kérdőívre válaszolók közel fele (48%) saját egészségi állapotát kitűnőnek, 36 százalékuk elég jónak ítélte meg. Mindössze 13 százalékuk mondta azt, hogy lenne mit javítani ezen a téren, 4 százalékuk szerint pedig sokkal jobb is lehetne. A megkérdezettek 87 százaléka szerint a munkavállalók egészségi állapotáért a munkáltató is felelős, a munkáltatónak is támogatnia kell a munkavállaló egészségének megőrzését.
Ez egybecseng korábbi kutatások eredményeivel. A Kelly Services által 2008-ban készített, 33 országban 115000 dolgozó, köztük több mint 4000 magyar munkavállaló véleményét összegyűjtő felmérés eredményei szerint, minden harmadik magyar munkavállaló meg van győződve róla, hogy a munkája károsan befolyásolja az egészségét, a dolgozók 70 százaléka pedig úgy véli, a munkaadó feladata lenne, hogy alkalmazottai munkahelyi egészségéről és megfelelő kondíciójáról gondoskodjon.
Az állásbörzés felmérés eredményei szerint a megkérdezettek közel felét nagyon érdekelné egy munkahelyi egészségfejlesztési programban való részvételi lehetőség. A válaszadók leginkább megfelelő munkakörnyezetben (fény, levegőszűrés, hőmérséklet) szeretnének dolgozni, és olyan munkaeszközöket (pl. kímélő monitorok) használnának munkájukhoz, amelyek csökkentik a számítógép előtti munkavégzés okozta káros hatásokat. Emellett sportolnának (fitnesz-központ, csapatsportok) illetve szívesen vennék, ha mindennap ingyenes friss gyümölcs és ásványvíz lenne a munkahelyen.
Az eredményekből az is kiderül, hogy a férfiak leginkább a sportolást választanák egy egészségfejlesztési program által biztosított lehetőségek közül, míg ez a nők esetén a harmadik helyen áll. Ezzel szemben a nők a megfelelő munkakörnyezet biztosítását tartják a legfontosabbnak, melyet a számítógép előtti munkavégzés káros hatásainak csökkentése követ.
A Nestlé kutatásában arra a kérdésre, hogy melyek azok az egészséggel kapcsolatos problémák, amelyekre a munkahely leginkább hatással van, a megkérdezettek a mozgásszegény életmódot, a látásromlást és az egészséges mértéken túlmutató alkoholfogyasztást nevezték meg az első három helyen. Érdekes azonban, hogy a munkavállalók közérzetét és teljesítményét egyaránt befolyásoló stressz az említett problémákat tartalmazó lista végén található.
mfor.hu