3p

A magyar cégek árbevétele 1,47 százalékkal nőtt 2014-ben, a több mint 384 ezer pénzügyi beszámoló alapján összesen 82 000 milliárd forint árbevételt termeltek. Tavaly csupán a pénzügyi szektor és a bányászat könyvelt el veszteséget. A nagy iparágak közül a gépipar a legsikeresebb, mivel árbevétele és nyeresége növekedésében is az élen járt - tudatta a Bisnode nemzetközi cégminősítő.

2014-ben az 1,47 százalékos árbevétel-növekedést az előző évinél 4 százalékkal kevesebb vállalkozás produkálta. Az előző évben 2,4 százalékkal nőtt az árbevétel, de akkor a cégek száma nem csökkent ilyen mértékben.

A pénzügyi tevékenységgel foglalkozó cégek összesített árbevétele nőtt a leginkább, több, mint 20 százalékkal (ebben nincsenek benne a hitelintézetek és biztosítók). Őket több mint 18 százalékos növekedéssel a gépipar és az építőipar követte. Az utóbbi ágazat jó teljesítménye főként a nagy árbevételű mélyépítési munkáknak köszönhető. A kiskereskedelem árbevétele is élénkült, ami keresletnövekedésre utal. Az árbevétel szempontjából 10 legjobban szereplő iparág között van még az adminisztráció, a papíripar, a szórakoztatóipar, a bútorgyártás és a szintén építőiparhoz kapcsolható nemfém ásványi termékek gyártása, azaz az üveg-, kerámia-, cementgyártás.

A 10 legnagyobb mértékű árbevétel-csökkenést elszenvedő szektor listáján a közigazgatás (-23,11 százalék) után a kommunális tevékenységet végző cégek (-6,18 százalék) szerepelnek a lakossági szegmensre bevezetett rezsicsökkentés következményeként. A nagykereskedelem árbevétele is csökkent (-1,44 százalék), de csökkent az összesített árbevétel a gépjavítás, a bányászat és a fémfeldolgozás terén is.

A legnyereségesebb szektorok listáját a gép- és autóipar vezeti, amely 2014-ben 688 milliárd forintnyi nyereséget könyvelt el, a második helyen álló nagykereskedelem ennek csupán közel 60 százalékát. A legnagyobb nyereségű szektorok listáján megtalálható még a vegyipar, az építőipar és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység is. Az építőipar nyereségessége kiemelkedően, 43 százalékkal nőtt.Az összesített üzemi/üzleti eredmények alapján 2014-ben csupán a pénzügyi szektor és a bányászat könyvelt el veszteséget, a többi iparág összesítve nyereségesen tevékenykedett.

2014-ben a magyar cégek összesített árbevételének 33 százaléka származott exportból, ami közel azonos az előző évek arányaival. Magyarországon 7 ágazat exportvezérelt, mivel az árbevétel több mint fele exportból származik. Legnagyobb arányban a gépipar exportált 2014-ben, amelyet 2013-ban még megelőzött a számítógépgyártás, mindkét ágazat árbevételének 87-88 százalékát a kivitel teszi ki. A gumitermék-gyártás, a textilipar exportárbevétele a teljes árbevételhez képest meghaladta a 60 százalékot. Szintén magas a külföldre értékesítés a pénzügyi szektorban, valamint olyan feldolgozóipari tevékenységek esetén, mint például az ékszergyártás, hangszergyártás, sportszergyártás és a fémfeldolgozás.

A társas vállalkozásoknál dolgozók száma 2014-ben 2 százalékkal nőtt, azonban idén január óta 2,18 százalékkal csökkent a versenyszférában dolgozók száma. A legtöbben a kiskereskedelemben és a logisztikában tevékenykednek, számuk szektoronként meghaladja a 200 ezret. Az 5 legnagyobb foglalkoztató között szerepel még az adminisztratív szolgáltatás, a gép- és autóipar valamint az építőipar is. Az idei első félév adatai alapján ugyanakkor a logisztikában és az építőiparban már csökkenésnek indult a foglalkoztatottak száma a 2014-es adatokhoz képest.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!