Vásárlóerő-paritáson számolva Magyarországon 498 dollár volt (103 ezer forint) a minimálbér 2009-ben. Ez a régióban a középmezőnybe tartozik, hiszen a románok, a bolgárok és az ukránok például még mindig lényegesen rosszabbul keresnek. Világviszonylatban érdekesség, hogy a néhány éve még a világ fekete bárányának számító Argentínában majdnem a magyar kétszerese a minimálbér.
Megtizedelte a béreket a válság
Globálisan az átlagos havi bérek növekedése a 2007-ben – a válság előestéjén – mért 2,8 százalékról 2008-ban 1,5 százalékra, 2009-ben pedig 1,6 százalékra csökkent. Ha Kínát kivesszük az összesített adatokból, akkor a globális átlagos bérnövekedés 2008-ban 0,8 százalékra, 2009-ben pedig 0,7 százalékra esik vissza - olvasható az ILO szerdán megjelent elemzésében.
Közép-és Kelet-Európában szintén csökkent a reálbérek növekedése, a 2007-es 6,6 százalékról 2008-ban 4,6 százalékra, míg 2009-ben a reálbérek 0,1 százalékkal csökkentek. Amíg Lengyelország képes volt fenntartani a pozitív reálbér növekedést, Magyarországon a 4 százalékos infláció és a nominális bérek tömeges befagyasztása együttesen a bérek vásárlóerejének 3,5 százalékos csökkenését eredményezte 2009-ben.
„A stagnáló bérek komoly szerepet játszottak a válság előidézésében, és sok gazdaságban továbbra is lassítják a talpra állást” – tette hozzá Juan Somavia, a nemzetközi szervezet főigazgatója. A jelentés azt is megállapítja, hogy a válság hatására minden eddiginél magasabbra emelkedett a munkanélküliek száma a világon, 2009 végén 210 millió embernek nem volt állása.
Burundi és Luxemburg a két véglet
Az ILO jelentése azt is kiemeli, hogy a válság során nagyjából az országok fele igazította ki a minimálbéreket, ezekben az államokban a legszegényebb, legkiszolgáltatottabb réteg megvédése volt a kormányok fő célja. A szervezet szakemberei szerint ez új fejlemény a korábbi válságokhoz képest, az elmúlt évtizedek vérzivataros időszakaiban ugyanis megszokott volt a minimálbérek befagyasztása.
A munkaügyi szervezet elemzésében megvizsgálta az egyes országokat a minimálbér szempontjából, a béreket vásárlóerő-paritáson vették figyelembe, vagyis kalkuláltak az eltérő árakkal is.
A legalacsonyabb havi minimálbéreket Afrikában kell keresni: Burundiban a vásárlóerőt figyelembe véve havi 6 dollárért (1250 forint) dolgoznak a legrosszabbul keresők. Őket csak egy hajszállal előzik meg Uganda minimálbéresei, akik 7 dollárt visznek haza egy hónapban.
A világ egyik legdinamikusabban fejlődő gazdaságában, Kínában még az utóbbi évek magas bérnövekedési üteme után is csak 173 dollár a minimálbér, Vietnámban, Sri Lankán és Bangladesben pedig még a 100 dollárt sem éri el havonta.
A világon a legjobban Luxemburgban éri meg minimálbéresnek lenni, a vásárlóerőt is figyelembe véve1687 dollárt (350 ezer forint) visznek haza havonta a legrosszabbul kereső munkavállalók. Őket követik a hollandok 1606 dollárral, majd az ausztrálok 1597 dollárral.
A régióban nem számít alacsonynak a magyar minimálbér
Ha Közép-Kelet-Európát vizsgáljuk, akkor a 498 dolláros (103 ezer forint) magyar minimálbér átlagosnak mondható. Ez az összeg egyébként azért magasabb a tényleges minimálbérnél, mert a vásárlóerőt is figyelembe vették. A régióban legrosszabbul a bolgárok keresnek, náluk 292 dollár a minimális fizetés.
A magyar minimálbéreseknél rosszabbul járnak a román munkavállalók is, délkeleti szomszédunknál 320 dollár a törvényben előírt legalacsonyabb fizetés. A balti államok 420-430 dollár közötti adata szintén alacsonyabb a magyarnál, míg Szlovákiában 485 dollár a minimálbér, ami szinte hajszálra megegyezik a magyarral. A szlovák minimálbéresek egyébként az utóbbi években zárkóztak fel hozzánk, hiszen míg nálunk a vásárlóerővel korrigált összegek 2007 óta csökkennek, náluk a 2008-as év kivételével növekedés volt megfigyelhető, különösen figyelemre méltó a tavalyi 8,9 százalékos béremelkedés, ami bizonyára az euró bevezetésének is köszönhető volt.
Jobban keresnek nálunk a régióban a csehek, a lengyelek és a szlovének. Utóbbi országban például 855 dollár a minimálbér vásárlóerő-paritáson, míg Lengyelországban 628 dollárnál nem lehet kevesebbet fizetni havonta a munkavállalóknak. Érdekesség, hogy Horvátországban 613 dollár a minimálbér, azaz ők is jóval előttünk járnak, a lengyel bérszínvonalon keresnek.
Ha egy kicsit kitekintünk a régión kívülre, hogy mire elég a majd 500 dolláros magyar minimálbér, akkor a legszembetűnőbb, hogy a néhány éve még az államcsőd szélén táncoló Argentínában 896 dollár a minimális bér "értéke", azaz majdnem duplája a magyarnak. Ez elsősorban az utóbbi évek intenzív emelkedésének köszönhető, 2007 óta a tavalyi 9,3 százalék volt a legalacsonyabb emelkedés a reál minimálbérekben, előtte folyamatosan kétszámjegyű volt a bővülés.
Beke Károly
mfor.hu