3p

A franchise hálózatok három szektorban játszanak kiemelkedő szerepet: a termelő-kereskedő, a szolgáltatás és a szabadidős területeken. Arányuk hazánkban a következő: húsz százalék a szolgáltatói kör, negyven-negyven százalék a másik két szegmens. Ebben még elmaradunk a nyugat-európai és USA-beli arányoktól, ahol kiegyensúlyozott egyharmad-egyharmados aránya figyelhető meg, azaz a szolgáltatás szépen megerősödött. Magyarországon a legnagyobb hálózattal a Fornetti rendelkezik: 800-2000 partnerrel, a McDonalds és a Diego 60-70 átvevővel a legnagyobbak.

Az elmúlt években rohamosan fejlődött, fejlődik az ingatlan piac, s szinte új szektorként jelenik meg a franchise körben, mivel az egyes hálózatok 40-50-60 átvevővel is rendelkeznek. A nemzetközi/hazai tulajdonosok aránya a franchise hálózatok között 50-50 százalékra tehető. Néhány magyar franchise hálózat nemzetközi terjeszkedése már megkezdődött, elsők között a már említett Fornetti cégé, de sikeresen bontogatja szárnyait a Diego, és néhány tőzsdei cégünk is, mint a Mol, vagy az OTP.

A szövetkezeteknél is gyakran felmerül a franchise rendszer igénye. Ezt az igényt a 2001. évben a Coop üzletlánc ki is elégítette, mert üzletláncát kinyitotta a vállalkozók felé, s ezen nyitás keretében franchise vállalkozást, és hozzátartozó szerződést kínált a hálózathoz csatlakozó ügyfeleknek. Az első szerződések meg is köttettek, s néhány beszerzési társulás érdeklődött a franchise tagság iránt. Az ügylet ennél egy kicsit bonyolultabb volt a Sláger Rt. esetében, mert ott előbb a Mecsek Füszért 25 százalékos tulajdonrészt vásárolt a Sláger Rt.-ben. Ezzel egy időben a Sláger Rt. aláírta a Coop franchise szerződését, s mesterlicencet vásárolva 2002 elejére már ötven boltnál kicserélték a cégért, és áttértek az új rendszer egyéb jellemzőinek használatára is.

A mesterlicenc jog megszerzése azt jelenti, hogy egy alvállalkozó adott területre, esetleg egy országra, vagy régióra megvásárolja a franchise jogát, s az ismert név alapján maga alakítja ki a hálózatot a területen. A szerződés nem feltétlenül írja elő a franchise-jog továbbadását, ez a felektől függő döntés. A rendelkezésre álló nyilvános információk szerint a Burger King például nem ad tovább franchise-jogot Magyarországon, a hálózatot a mesterlicenc tulajdonosa maga működteti, vállalati hálózatként.

Mester-licencszerződést az országon belül is lehet kötni. A szombathelyi székhelyű Recolor például az Alföld, vagy a kecskeméti Fornetti a Dunántúl egy részére franchise hálózatépítési jogot adott, egy alföldi, illetve dunántúli vállalkozónak. A Fornetti azonban már ennél is tovább ment, már számos, a térségben lévő országba adott el mesterlicenc-jogot. S ezzel már nincs egyedül, mert mára más magyar franchise rendszergazdák is megjelentek a szomszédos országokban.

A franchise jelentős gazdaság-dinamizáló hatással bír, hatása számos területen érvényesül. Elősegíti a vállalkozói kultúra színvonalának emelését, a gazdaság kifehérítését, és fontos szerepet játszik a tőkemobilizációban, munkahelyek teremtésében, és az exportpiac növelésében is, áll a Magyar Franchise Szövetség közleményében.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!