A PricewaterhouseCoopers (PwC) könyvvizsgáló cég 3400 németországi vállalat és intézmény körében végzett felméréséből kiderül, hogy az elmúlt időszakban a több mint ötezer főt foglalkoztató nagyvállalatok 75 százalékánál volt valamilyen gazdasági visszaélés. Ezek az esetek többnyire véletlenül derültek ki, így nem zárható ki, hogy az arány a valóságban még nagyobb.
Magyarországon egyelőre nem jellemző, hogy a vállalati dolgozók nagy összegű károkat okoznának - mondta el a Világgazdaságnak Kincs István, az Őrmester Vagyonvédelmi Kft. elnöke. Az eddigi legnagyobb, alkalmazottak által okozott kár több száz millió forint volt. A belső visszaélések elleni egyik megoldás az lenne, ha kockázatkezelési szakembert is alkalmaznának a vállalatoknál, amelyre egyébként már van példa néhány hazai cégnél.
A növekvő, egyre összetettebb vállalati szervezet megnehezíti a folyamatok és tranzakciók ellenőrzését. Szintén kockázatot rejt magában a felvételi folyamat felületes kezelése is, amely révén antiszociális vagy rendkívül negatív személyiségek is bekerülhetnek a szervezetbe.
Nem elegendő, ha a gazdasági bűncselekmények elkerülése érdekében csak a pénzügyi, a gazdasági és a termelési folyamatokra ügyelnek a cégek a vállalaton belül, hiszen jelentős szerepet játszanak a lelki és szociális tényezők is. A munkatársak motiváltsága, elkötelezettsége, a vezetők tisztelete és elfogadottsága, a cégen belüli morál sok esetben sorsdöntő lehet, írja elemzésében a Világgazdaság.
A rossz céges morál is vezethet dolgozói lopáshoz
A cégvezetők alábecsülik a dolgozók által jelentett kockázati tényezőt, pedig az alkalmazottak egyre több gazdasági bűncselekményt követnek el. Magyarországon - bár már volt példa több száz millió forintos visszaélésre - a kisebb összegű károkozás a jellemző, írja a Világgazdaság.