Európában a világ többi részéhez képest kevésbé van összhangban a bérezés a munkaerő-piaci változásokkal. Az európai országok rangsorában a munkabérköltségek rugalmassága tekintetében Ausztriát Magyarországon kívül Nagy-Britannia, Lettország, Litvánia és Lengyelország is megelőzi.
Ausztriában pozitívum a munkaerő viszonylagos mobilitása - nemcsak földrajzilag, hanem a tekintetben is, hogy igen sokan űznek tanult szakmájuktól eltérő foglalkozást. A regionális mobilitás a tíz új EU-tagországban meglehetősen gyenge. A szigorúan 40 órában megszabott heti munkaidő tekintetében az EU-n belül a legmerevebb szabályokkal Portugália, Spanyolország, Görögország és Luxemburg rendelkezik. A szakértők úgy vélik, a rugalmasabb munkaidő nagyobb foglalkoztatottságot jelenthetne, vagyis az állásokat jobban el lehetne osztani. Pozitív példa a BMW Steyr-ben működő üzeme, ahol a dolgozók négy munkanap után három szabadnapot kapnak. Szintén Ausztriában a Voestalpine lehetővé teszi, hogy a fiatalok rövidebb munkaidőben dolgozzanak, az idősebbek pedig többet vállaljanak, írja a Népszabadság.
A rugalmas munkaidő növeli a foglalkoztatottságot
A magyarországi munkabérköltségek rugalmassága megelõzi az ausztriait, derül ki az Osztrák Nemzeti Bank által készített tanulmányból, melyet a Népszabadság idéz. Nyugati szomszédunk viszont a munkaerő mobilitása terén áll jó helyen az EU-s országok közt.