[ajanlo=474][igazitas=left/]Ugyanígy vélekednek a DVD-kről is, amelyek bevitelének vizsgálatát pénteken jelentette be az Európai Bizottság. Ebben az esetben is a Kínából és Hongkongból, illetve a Thaiföldről származó bevitelt veszik nagyító alá - írja az MTI.
A dömpingpróba akár másfél évig is eltarthat, s a bizottság átmeneti importkorlátozást is bevezethet a vizsgálat ideje alatt. Ha bebizonyosodik, hogy a szóban forgó országok dömpingáron szállítják termékeiket, akkor a korlátozás öt évig is fennmaradhat.
A textilvitát - legalábbis egyelőre - már rendezte Kína és az Európai Unió: a megállapodás 2008 végéig meghatározott növekedési ráták szerint korlátozza az unióba áramló kínai textilexport növekedését.
Hazánkban a munkavédelmi ruhák piacát árasztják el legjobban a kínai termékek. Ahogy a Menedzsment Fórum már korábban megírta, az elkövetkező években a távol-keleti országokból származó munkavédelmi áruk aránya évről évre folyamatosan növekszik, idén már elérheti az összforgalom negyven százalékát is.
Számos szakértő úgy vélekedik, a piacból egyre nagyobb szeletet kiharapó kínai - általában gyengébb minőségű - munkaruházati jelenlét még nem veszélyes az európai gyártású termékek forgalmára nézve. A növekedés leginkább az olcsó tömegtermékek kategóriában volt számottevő, ez a hazai munkavédelmi szemlélet változásának köszönhető, mivel megnövekedtek a hazai cégek munkavédelmi ráfordításai. Azonban a kínai termékek minősége erősen javult az utóbbi egy-két évben, ezért egyre komolyabb riválisa lesz majd a magyar és nyugat-európai áruknak.
Menedzsment Fórum
A ruhák után a kínai adathordozók bevitelét vizsgálja az EU
A textilruházati termékek után az olcsó CD-k és DVD-k bevitelét vizsgálja az Európai Bizottság az európai gyártók kérésére. Állításuk szerint a kínai, hongkongi és malajziai CD-k igen alacsony áron kerülnek be az unió piacára és súlyos károkat okoznak nekik.