Az EU jövőre auditálja a VPOP informatikai rendszerét, így Magyarország lesz a negyedik a 25 tagú unióban, amely rendelkezni fog ilyen minősítéssel, elismerve ezzel a magyar vámhatóság informatikai felkészültségét. Az egységes biztosítékkezelő központ 2005. január 1-jével indul be: ennek nyomán a pénz átutalásakor azonnal elektronikus üzenetet küldenek a vámhatóság számára, így az árufelszabadítás is a jelenlegi idő töredékére csökken.
Míg a VPOP 2003-ban még 2.383 milliárd forintot szedett be, addig az idei terv mindössze 1.300 milliárd forint. Sőt, 2005-ben ez az összeg 700-750 milliárd forintra mérséklődik. A jelentős csökkenés oka az, hogy 2004. május 1-től az általános forgalmi adót már az adóhatóság szedi be, a vámnak csupán 25 százaléka marad a kezelő tagországnál. Ráadásul az unió közös vámszintje lényegesen alacsonyabb, mint a korábbi magyar szint.
Nagy János szerint az EU-csatlakozás után a VPOP fiskális szerepe háttérbe szorult, míg kereskedelemszabályozó szerepe erősödött. Utalt arra, hogy a magyar vámhatóság 2003-ban még az államháztartási befizetések 49 százalékát teljesítette, míg az idén ez az arány 25 százalék körülire mérséklődik.
(MTI)
A siker ellenére sem kapnak teljes prémiumot a vámosok
A vámosok az idén az éves prémiumösszeg 80 százalékát, összesen 2,1 milliárd forintot kapnak, annak ellenére, hogy november 30-ig a Pénzügyminisztérium által elvárt vám- és jövedékiadó-bevételek 89 százaléka teljesült, mondta Nagy János országos vámparancsnok sajtótájékoztatón hétfőn Budapesten.