- Melyek azok a legfontosabb tulajdonságok, amelyekkel egy tanácsadónak rendelkeznie kell?
- A munkabírás, a kitartás és a kreativitás. A nyelvismeret és az általános tájékozottság alapkövetelmény. Fontos továbbá, hogy az egyén a problémát strukturáltan legyen képes kezelni, illetve a nehezen strukturálható problémákkal is meg tudjon küzdeni.
Sok mindenben egymásra vagyunk utalva, hiszen a munka részmunkákra oszlik, és ilyenkor sok múlik azon, hogyan tudok a másikkal együttműködni. Ehhez flexibilis személyiség szükséges, aki képes a változó környezethez és a kollégákhoz alkalmazkodni.
- Fontos, hogy egy tanácsadó sokoldalú legyen, vagy inkább a specializáció a jellemző ezen a pályán?
- A magyar piacon kicsi az esélye annak, hogy folyamatosan egy piaci szegmenssel foglalkozzon az ember, ezért inkább a sokoldalúság számít előnynek. Hosszútávon viszont sokat segít, ha az ember egy iparágban elmélyül.
- Mit tart munkája legérdekesebb részének?
- Amikor saját ötletet lehet kidolgozni. Sok olyan része van a munkának, amikor adatokat kell gyűjteni és elemezni, ez kevésbé izgalmas. Akkor válik érdekessé, amikor a végén egy új koncepció, egy kreatív ötlet születhet meg, amely tőlem származik.
- Milyen előrelépési lehetőségek vannak egy stratégiai tanácsadó számára?
- Ha az ember bekerül egy nagyobb külföldi projektbe, ott rengeteg tapasztalatot lehet szerezhet. Ezeket később - a magyar piacra alkalmazva - hasznosítani lehet.Ez egy előrelépési lehetőség.
Emellett itthon is van egy szervezeti ranglétra, amelyen feljebb lehet kerülni. Azért életük végéig nem szoktak itt maradni az emberek, egy idő után elmennek valamelyik iparágba egy céghez dolgozni. Van egy másik irány is: valaki elhelyezkedik az iparágban, megismer egy területet, és aztán elmegy tanácsadónak.
Az általam követett úton sok módszertani tapasztalatot lehet gyűjteni. Ha négy év alatt öt termékbevezetést tervez valaki hat különböző iparágban, akkor igazi nemzetközi termékbevezetési szakértővé válik. Ezt a szaktudást egy cégnél közel húsz év alatt lehet csak megszerezni.
Molnár Anikó
(Menedzsment Fórum)
A stratégiai tanácsadásban is jól jön a magyar kreativitás
A stratégiai tanácsadásban rendkívül fontos, hogy az ember strukturáltan tudja kezelni a problémákat, de a kreativitás is elengedhetetlen - mondta el a a Menedzsment Fórumnak Horváth Péter, a Roland Berger új tanácsadója. Tapasztalatai alapján az utóbbiban a magyar hallgatók jobbak, mint a nyugati egyetemeken végzett társaik.