A tanácsadó cég tavaly év végi adatok alapján készült felmérése szerint az alpesi országban egy vezető évente 133 ezer eurónyi bruttó fizetésre számíthat. Ez több mint 25 ezerrel magasabb, mint a sorban második németeké.
A képet némileg árnyalja, hogy a vizsgált 24 európai országban eltérőek az adó- és járulékterhek, valamint a megélhetési költségek is. Az így kiszámolt arányszámok más vásárlóértéket mutatnak, igaz, Svájc ezt a rangsort is vezeti. Míg azonban egy osztrák topmenedzser 101 ezer eurós bruttó fizetésével a harmadik a listán, Dániában az átlagosan 98 ezer eurós bérek csak a tizenhatodik legmagasabb életszínvonalat garantálják annak ellenére, hogy itt viszonylag alacsonyak a járulékterhek. Belgium (91 ezer euró) pedig még úgy is megelőzi Dániát, hogy ebben az országban a bérek jóval nagyobb hányadát viszik el az adók és járulékok.
Ugyanígy kerül a lista élvonalába Törökország, ahol majdnem 76 ezer eurós havi fizetésre tehet szert egy átlagos vezető. Az európai belső piacon belül láthatóan nem a nagyobb fizetés adja meg egy ország vonzerejét, sokkal inkább az, milyenek a megélhetési költségek - vélekedik Mark Sulivan, a Mercer nemzetközi tanácsadó részlegének vezetője.
Egyes európai országok magas bérszintje azonban nemcsak egymással szemben, de világszinten is kitűnik: a Mercer felmérése alapján Svájc nemcsak az európai listát vezeti, de jócskán megelőzi az Egyesült Államokat és Japánt is - számol be a Világgazdaság.
A svájci vezetők keresik a legtöbbet Európában
Az Európai Unióban az egyik legalacsonyabb fizetésre számíthatnak a magyar felső vezetők: évente átlagosan 44 ezer eurós bruttó illetményüknél csak észt és lett társaik keresnek kevesebbet - derül ki a Mercer nemrég kiadott összehasonlításából. A legjobban a svájci vezetők keresnek, írja a Világgazdaság.