"A mindenkori kormányok szemhunyása mellett zajló illegális foglalkoztatás mára elképesztő méreteket öltött, 6-800 ezerre tehető a feketén dolgozók száma" - jelentette ki Borsik János. Rámutatott: miközben a KSH március végi adatai szerint a munkanélküliség 5,7 százalékról 6,9 százalékra növekedett, bekövetkezett az a nem kívánatos folyamat is, amit az Autonóm szakszervezet már korábban jelzett, tudniillik, hogy az európai uniós csatlakozással Magyarország befogadó ország lett.
Becslése szerint 10-30 ezerre tehető a Szlovákiából naponta átjáró ingázók száma, hiszen nálunk 57 ezer forint a minimálbér, míg a szomszédos országban csak 37-38 ezer forintnak megfelelő összeg. Borsik János elmondta, hogy a közel 150 ezer tagot számláló ASZSZ stratégiailag is fontos szövetség, erős tagszervezetei vannak s ahol ez az érdekképviselet jelen van, ott szinte 100 százalékosan megkötötték a kollektív szerződéseket. Országos szinten mindössze 50 százalék körüli azoknak a munkahelyeknek a száma, ahol van kollektív szerződés. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
A szlovákok ide, a magyarok Szlovéniába mennek dolgozni
A szlovákiai dolgozók paradicsoma lett Magyarország
Megnövekedhet a szomszédból ingázó munkavállalók száma
A szakszervezetek a feketemunka visszaszorítását várnák
A feketemunka visszaszorítására 15 év óta egyik kormány sem tett semmit - szögezte le Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének (ASZSZ) elnöke.