A végfelhasználói ár változatlan maradt ugyan, mégpedig azért, mert azt a júniusban hatályba lépett törvény alapján az új árszabályozás kidolgozásáig befagyasztották, de a kormány szerette volna elkerülni, hogy a nagykereskedők a végfelhasználói ár befagyasztása miatt veszteséget szenvedjenek el - derül ki a minisztériumi sajtóosztály válaszából. A válaszban nem nevezik meg a nagykereskedőt, ami az E.ON Földgáz Trade Zrt. és a Tigáz lehet.
A konstrukció lényege az, magyarázza az MTI-nek adott írásos válaszában a szaktárca, hogy a gazdasági válság hatására csökkent az energiafogyasztás, ami túlkínálathoz és árcsökkenéshez vezetett a nyugat-európai energiatőzsdéken. A jogszabály-módosítás értelmében a korábbi nagykereskedő megkapja a rendelkezésre álló, szükséges nyugati határkapacitásokat a kedvezőbb árú földgáz behozatalára. Ezek a források azonban az egyetemes szolgáltatók 2010 harmadik negyedévében várható gázigényét csak mintegy 80 százalékban képesek fedezni. A maradék 20 százalék továbbra is a hosszú távú importszerződések szerinti – az olajárak és az árfolyamok alakulásának megfelelően – növekvő árú forrásból származik.
A minisztérium hangsúlyozza: "a kormány méltányolja a szolgáltatóknak az árszabályozási rendszer felülvizsgálatához való pozitív hozzáállását, és elismeri azon igényüket, hogy az állami ármoratórium alatt veszteségük lehetőség szerint ne keletkezzen. Ennek elkerülése érdekében a szabályozásért felelős fejlesztési tárca kidolgozott egy olyan konstrukciót, amely a 2010-2011 gázév első negyedévében kedvező árú, nyugati forrásból beszerezhető pótlólagos gázforrások bevonását teszi lehetővé. Ennek eredményeként a negyedév során elkerülhető a gázipari egyetemes szolgáltatók veszteséges működése anélkül, hogy az egyetemes fogyasztói kategória végfelhasználói árai növekednének, vagy állami források mozgósítására lenne szükség".
MTI/Menedzsment Fórum